Joński: „Lepiej było w Polsce, gdy dzieci uczęszczały na religię do kościołów”. Czyli... za komuny?

Aborcja na życzenie do 12. tygodnia ciąży bez konsultacji z lekarzami - to stanowisko Inicjatywy Polskiej, wchodzącej w skład Koalicji Obywatelskiej. Mówił dziś o nim w programie "Minęła 20" poseł Dariusz Joński. Stwierdził też, że w Polsce było lepiej, gdy "dzieci uczęszczały na religię do kościołów". Czyli w latach... 1961-1990?

Zarząd Krajowy Platformy Obywatelskiej przyjął w końcu stanowisko partii w kwestii aborcji. Zostało ono ujęte w "Pakiecie Praw Kobiet", na który - jak mówili politycy PO - składają się propozycje dotyczące bezpieczeństwa kobiet (edukacja seksualna, refundacja antykoncepcji, w tym awaryjnej, zapłodnienia in vitro i badań prenatalnych oraz pomoc dla rodzin wychowujących dzieci z niepełnosprawnościami) oraz "Nowa umowa społeczna", która zakłada legalną aborcję do 12. tygodnia ciąży po konsultacjach pacjentki z lekarzem i psychologiem.

W dzisiejszym programie "Minęła 20" redaktor Michał Rachoń zapytał swoich gości - Dariusza Jońskiego (Inicjatywa Polska/Koalicja Obywatelska) oraz ministra Adama Andruszkiewicza - o kwestię stanowiska Platformy. 

- Widzę, że pan za wszelką cenę chce wątki światopoglądowe przedłożyć. Jako Inicjatywa Polska jesteśmy w Koalicji Obywatelskiej i bardzo mnie cieszy, że Platforma Obywatelska zrobiła krok w dobrą stronę, aby kobiety same podejmowały decyzję

- odpowiedział Dariusz Joński. 

"W takim razie jakie jest stanowisko Inicjatywy Polskiej?" - dopytał redaktor Michał Rachoń.

- Chcielibyśmy, żeby kobiety do 12. tygodnia mogły podejmować nawet bez konsultacji z lekarzami decyzję o usunięciu ciąży

- stwierdził Joński.

- W Koalicji Obywatelskiej mamy różne skrzydła, które w rożny sposób rzeczy widzą, ale znaleźliśmy konsensus. Jestem zadowolony, że PO na 20-lecie zmienia się. Kompromis naszym zdaniem jest niewystarczający. Polska się zmienia

- dodał.

Skręt w lewo

W dzisiejszym wywiadzie dla wp.pl poseł Sławomir Nitras stwierdził: "W Polsce dominuje dosyć marginalny, prowincjonalny i intelektualnie miałki nurt chrześcijaństwa. Na pewno polski Kościół proponuje nam coś, co ciężko pogodzić z chadeckim modelem państwa XXI wieku w europejskim tego słowa znaczeniu. Platforma jest mu znacznie bliższa". 

- Pan Nitras ma opinię dość rozrywkowego człowieka, mam nadzieję, że to nie jest efekt rozrywkowego wieczoru - skomentował w "Minęła 20" minister Adam Andruszkiewicz. Zaapelował, by nie kpić z katolików i dodał:

"W PO padają dziwne tezy w ostatnim czasie w kontekście Kościoła Katolickiego. Ja, jako katolik, uważam, ze to nas obraża. Jeżeli ktoś jest niewierzący, nie chce wierzyć, nie chce chodzić do kościoła, nie ma takiego obowiązku, Polska jest wolnym państwem"

Odnosząc się do Platformy Obywatelskiej, stwierdził, że "bardzo skręca w lewo, bardzo gwałtownie, staje się bardziej czerwona niż niebieska".

"Takie państwo już było"

W kwestii kościoła coś do powiedzenia miał także poseł Joński. - Rozdzielam kościół od państwa. Ja chciałbym świeckiego państwa, co kościelne zostawmy kościołowi - stwierdził.

- Uważam, że dużo lepiej było w Polsce, gdy dzieci uczęszczały na religię do kościołów

- powiedział.

Warto podkreślić, że komuniści usunęli religię ze szkół w 1961 roku. Nie było jej w nauczaniu w szkole do 1990 roku. Czy wtedy było lepiej?

Do tego sformułowania odniósł się minister Andruszkiewicz.

- Takie państwo już było. Orzeł był pozbawiony korony, wyrzucano księży z przestrzeni publicznej, zakazywano modlić się w szkołach. Wiem, że wam się marzy to co na zachodzie, gdzie burzone są kościoły, a budowane meczety, ale w Polsce tej sytuacji nigdy nie będzie

- zaznaczył, zwracając się do posła Koalicji Obywatelskiej. Rozmowę z redaktorem Rachoniem i posłem Jońskim zakończył słowami:

"Niech Bóg błogosławi Polsce"

 Źródło: TVP Info, niezalezna.pl

 

#Dariusz Joński #Adam Andruszkiewicz

albicla.com@michalkowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo