Ministerstwo Sprawiedliwości wylicza wszystkie kłamstwa z programu wyemitowanego w TVN24

Ministerstwo Sprawiedliwości dementuje rewelacje programu „Czarno na Białym” telewizji TVN24, jakoby Fundusz Sprawiedliwości przeznaczał na promocję dwa razy większe środki niż na pomoc ofiarom przestępstw – wynika z treści komunikatu przesłanego m.in. do redakcji naszego portalu.

Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Resort Sprawiedliwości zarzuca telewizji TVN24, że już w samej zapowiedzi programu „Czarno na Białym” skłamała, stwierdzając, że Fundusz Sprawiedliwości jakoby „organizuje kampanię promocyjną za 12 mln złotych, czyli za tyle, ile przez 2 lata trafiło na pomoc ofiarom przestępstw, którym fundusz miał pomagać”. 

W rzeczywistości w ciągu ostatnich dwóch lat Fundusz przekazał na pomoc pokrzywdzonym przestępstwem aż 160 mln złotych, a w 2020 r. pomoc ta wyniosła 84 mln złotych, czyli ponad 50 razy więcej niż Fundusz przeznaczał na pomoc w latach, gdy kierował nim rząd PO-PSL.
- wynika z treści oświadczenia Ministerstwa Sprawiedliwości.

Resort wskazuje także na kolejne kłamstwa i dementuje nieprawdziwe informacje, które pojawiły się w materiale.

Nieprawdą jest również, jakoby Fundusz „organizował kampanię promocyjną partii Zbigniewa Ziobry”. W rzeczywistości wydatki na akcję informacyjną Funduszu Sprawiedliwości są wprost realizacją zaleceń Najwyższej Izby Kontroli, która nakazała zwiększyć wydatki na ogólnopolską promocję Funduszu, aby informacje o możliwościach otrzymania wsparcia z jego środków dotarły do jak najszerszego grona odbiorców w całej Polsce. Wszystkie wydatki z środków Funduszu Sprawiedliwości są udokumentowane i podlegają corocznej kontroli inspektorów NIK. Samą zaś akcję informacyjną przeprowadza profesjonalna agencja reklamowa, która wygrała całkowicie jawne i transparentne postępowanie przetargowe.
- wyjaśnia Ministerstwo Sprawiedliwości.

W przesłanym do naszej redakcji komunikacie ministerstwo przypomina, że Fundusz Sprawiedliwości w ciągu ostatnich dwóch lat swojej działalności podjął dziesiątki przedsięwzięć, w ramach których przeznaczył już w sumie kilkaset milionów złotych na różne formy pomocy dla potrzebujących. 

Fundusz sfinansował m.in. ogólnopolską sieć 365 punktów pomocy, gdzie każdy może znaleźć profesjonalne, kompleksowe i bezpłatne wsparcie. Działa ogólnokrajowa, całodobowa telefoniczna Linia Pomocy Pokrzywdzonym - 222 309 900. Sfinansowano za prawie 40 mln złotych budowę nowej kliniki „Budzik” fundacji Ewy Błaszczyk, w której najlepsi lekarze w kraju prowadzą innowacyjny program wybudzania ludzi ze śpiączki. Fundusz wsparł również fundację Subvenio, która finansuje rehabilitację na terenie całego kraju, a także za ponad 45 mln złotych kupił specjalistyczny sprzęt medyczny dla 120 szpitali w całej Polsce ratujący życie ofiar przestępstw. Ochotniczym Strażom Pożarnym w całej Polsce Fundusz zapewnił najnowocześniejszy sprzęt do ratowania zdrowia i życia za ponad 180 mln złotych. Ze środków Funduszu zakupiono m.in. ponad 100 wozów strażackich. Z kolei wszystkim uczniom szkół podstawowych zakupiono kamizelki odblaskowe, dzięki którym maluchy są widoczne na drodze. 
- wylicza resort.

Ministerstwo zwraca także uwagę, że to już kolejny tego typu przypadek, gdy telewizja TVN24 emituje materiał zawierający nieprawdziwe informacje na temat Funduszu, pomimo dostępu do pełnych danych w tym zakresie. Resort wprost stwierdza, że takie działanie nosi znamiona dezinformacji.

Wyczerpujące informacje o działalności Funduszu Sprawiedliwości wraz z wydatkowanymi kwotami są ogólnodostępne na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości, a także były już wielokrotnie ogłaszane w oficjalnych komunikatach. Dlatego w opinii Ministerstwa Sprawiedliwości telewizja TVN24, publikując po raz kolejny kłamliwe informacje o Funduszu, mimo posiadania prawdziwych danych, prowadzi celowe i świadome działania dezinformujące, mające na celu wprowadzenie opinii publicznej w błąd i mające podważyć zaufanie do państwowych instytucji. Celowa akcja dezinformująca prowadzona przez ogólnopolskie medium przeciwko państwowym instytucjom jest łamaniem porządku prawnego, dlatego Ministerstwo Sprawiedliwości podejmie przeciwko telewizji TVN24 odpowiednie kroki prawne i zwraca się do wszystkich redakcji w Polsce o niepowielanie kłamliwych informacji celowo publikowanych w tej stacji.
- czytamy w komunikacie Ministerstwa Sprawiedliwości.
 

 Źródło: niezalezna.pl, Ministerstwo Sprawiedliwości

 

#Ministerstwo Sprawiedliwości #TVN24 #media #Fundusz Sprawiedliwości

albicla.com@PiotrLukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo