Testy nauczycieli przedszkoli. Tylko 2,9 proc. zakażonych

W ramach testów przesiewowych na obecność SARS-CoV-2 nauczycieli przedszkoli wymazy pobrano od 14,3 tys. osób. Pozytywny wynik otrzymało 415 osób, czyli 2,9 proc. Takie statystyki przekazało dziś Ministerstwo Edukacji i Nauki. Badania były dobrowolne i bezpłatne.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

- Zakończyliśmy ogólnopolską akcję testowania nauczycieli na obecność koronawirusa. Trwała ona w dwóch turach od 7 do 19 lutego i obejmowała nauczycieli szkół podstawowych i specjalnych oraz przedszkoli

– poinformowała rzeczniczka MEiN Anna Ostrowska.

Od 7 lutego do 12 lutego badaniem objęci byli nauczyciele klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych. Było to powtórne badanie. Objęło te osoby, które były już testowane w styczniu w ramach powrotu do szkół po feriach zimowych, otrzymały wynik negatywny i chciały się ponownie poddać badaniu. Wymazy pobrano wtedy od blisko 25 tys. osób (24 969). Pozytywny test na obecność koronawirusa dotyczył 490 osób, tj. 2 proc. wszystkich wyników badań.

- W piątek, 19 lutego zakończono testowanie nauczycieli przedszkoli, w tym pomocy nauczyciela i wychowawcy w przedszkolach. Trwało ono od 14 lutego 2021 r. Wymazy pobrano od ponad 14 tys. osób (14 311). Pozytywny test na obecność koronawirusa dotyczył 415 nauczycieli, tj. 2,9 proc. wszystkich wyników badań

 – poinformowała Ostrowska.

Osoby z pozytywnym wynikiem testu na obecność SARS-CoV-2 muszą poddać się obowiązkowej 10-dniowej izolacji domowej (w razie braku objawów) i skontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ. Konieczne będzie również zgłoszenie osób z kontaktu.


Poprzednie badania przesiewowe nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i specjalnych na obecność wirusa SARS-CoV-2 poprzedziły powrót najmłodszych uczniów do nauki stacjonarnej w szkołach. Testy przeprowadzono między 11 a 17 stycznia. Wymazy pobrano od ponad 136 tys. osób. Pozytywny test otrzymało wówczas 2 proc. badanych.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#koronawirus #testy #nauczyciele

albicla.com@michalkowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo