"Polski sport zasługuje na większe wsparcie". Piotr Gliński przedłuża program dla młodych sportowców

"Polski sport zasługuje na jeszcze większe wsparcie" - podkreślił minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. W poniedziałek w Centrum Olimpijskim w Warszawie poinformowano o przedłużeniu funkcjonowaniu programu PFNteam100 wspierającego młodych sportowców.

fot. twitter.com/SPORT_GOV_PL

Ministerstwo sportu myśli o tym, aby zintensyfikować ten program, żeby można było w jeszcze większym zakresie wspierać polskich sportowców. Polski sport zasługuje zdecydowanie na jeszcze większe wsparcie państwa polskiego. Państwo polskie stać jest na to, żeby wspierać tych najbardziej utalentowanych i tych, którzy najbardziej zasługują na wparcie

- powiedział Gliński.

Rząd chce wspierać polskich sportowców

PFNteam100 to kontynuacja stypendialnego projektu Polskiej Fundacji Narodowej w nowej odsłonie. Jego celem jest bezpośrednie, dodatkowe i pozazwiązkowe wsparcie młodych utalentowanych polskich sportowców. Każdy z nich otrzymuje dofinansowanie w wysokości około 40 000 zł rocznie.

Program skierowany jest do zawodników objętych systemem sportu młodzieżowego, uprawiających sporty letnie i zimowe oraz będących zawodnikami kadr narodowych wszystkich polskich związków sportowych. Środki finansowe można przeznaczyć m.in. na: fizjoterapeutę, lekarza, dietetyka, psychologa, suplementację, wynajem mieszkania czy studia.

Jest to pierwszy tego typu projekt w Polsce. Jego operatorem jest Instytut Sportu nadzorowany przez Ministerstwo Sportu. W ostatnich trzech latach w projekcie uczestniczyło łącznie 427 sportowców (369 zawodników reprezentujących dyscypliny olimpijskie oraz 58 zawodników reprezentujących sporty paraolimpijskie).

Od momentu rozpoczęcia programu uczestnicy zdobyli łącznie 449 medali (133 złote, 128 srebrnych, 188 brązowych) na imprezach międzynarodowych w sportach olimpijskich i paraolimpijskich. Najbardziej znanymi i utytułowanymi beneficjentami programu są m.in.: tenisistka Iga Świątek, kulomiot Konrad Bukowiecki czy biegaczki Ewa Swoboda i Sofia Ennaoui

 

 


Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Piotr Gliński #inne sporty #PFNteam100

albicla.com@januszmilewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo