Jak przypomniano na stronie NID, "+Zabytkomania+ to konkurs skierowany do pasjonatów sztuki filmowej oraz historii, którzy poprzez swoje prace chcą pokazywać i popularyzować dorobek materialny oraz duchowy poprzednich pokoleń".

"Celem konkursu, obok rozwijania pasji filmowej wśród młodych ludzi, jest upowszechnianie wiedzy o zabytkach oraz nawiązanie więzi społecznej z lokalnym dziedzictwem"

- wyjaśniono.

Zaznaczono, że tegoroczna odsłona konkursu "koncentruje się na dziedzictwie materialnym – obiektach zabytkowych służących celom związanym z wytwórstwem żywności, przygotowywaniem, podawaniem, smakowaniem i spożywaniem posiłków".

"Zabytki te to między innymi zakłady produkcyjne przemysłu spożywczego, np. młyny, browary, piekarnie, jatki mięsne, jak również przedmioty codziennego użytku będące elementami zastawy stołowej itp."

- napisano na stronie NID.

"Drugim aspektem jest dziedzictwo niematerialne – tradycje kulinarne, kuchnia poprzednich pokoleń, zachowane przepisy, stare książki kucharskie, oryginalne receptury kuchni lokalnej bądź regionalnej"

- czytamy w informacji o konkursie.

Uczestnicy "Zabytkomanii" konkurować będą w trzech kategoriach: grupa I (13-18 lat), grupa II (osoby powyżej 18 roku życia, amatorsko zajmujące się tworzeniem filmów) i grupa III (osoby powyżej 18 roku życia, profesjonalnie zajmujące się tworzeniem filmów).

Przewidziano nagrody finansowe oraz rzeczowe (sprzęt multimedialny).

Wszystkie zgłaszane filmy muszą należeć do kategorii film dokumentalny lub reportaż. Zgłoszenia na konkurs należy przesyłać do 30 czerwca na adres mailowy NID.

"W czwartym kwartale 2021 r. nastąpi ogłoszenie wyników konkursu wraz z wręczeniem lub przekazaniem nagród laureatom" - napisano w regulaminie "Zabytkomanii".

Więcej informacji o konkursie i regulamin znaleźć można na stronie: http://zabytkomania.pl/wp-content/uploads/2021/02/zabytkomania-regulamin.pdf.

Konkurs "Zabytkomania" jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017-22.