"Wielce Szanowna Pani – Czcigodna Jubilatko! W wyjątkowym dniu Pani urodzin proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia oraz wyrazy najwyższego uznania dla Pani artystycznego dorobku"

- napisał prezydent Andrzej Duda w liście opublikowanym w niedzielę na stronie Kancelarii Prezydenta.

"Bogactwo stworzonych przez Panią ról teatralnych, filmowych i telewizyjnych odzwierciedla Pani niezwykły talent i wszechstronność"

- podkreślił.

Jak dodał w liście prezydent, "widzowie teatrów im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Teatru Powszechnego w Łodzi, a także scen warszawskich: Teatru Ziemi Mazowieckiej, Teatru Klasycznego, Teatru Studio, przez lata mogli podziwiać Panią w sztukach najwybitniejszych dramaturgów".

"Imponująca jest Pani bogata filmografia, na którą składają się zarówno role bardzo poważne, skłaniające do zadumy i refleksji, jak i niezapomniane, pełne wdzięku i ciepła postacie serialowe, dzięki którym była Pani i wciąż pozostaje stałym i mile widzianym gościem w milionach polskich domów. Na szczególną uwagę i uznanie zasługuje Pani współpraca z Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji, której owocem są zrealizowane z Pani udziałem znakomite słuchowiska i spektakle, w tym adaptacje arcydzieł polskiej i światowej literatury"

- napisał Andrzej Duda.

Prezydent przyznał, że ceni także wiersze aktorki oraz autobiografię opisującą jej życie u boku Andrzeja Zawady, z którym dzieliła miłość do gór i zachwyt nad pięknem przyrody. "Potwierdzeniem Pani zasług są liczne nagrody i wyróżnienia, w tym Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski" - podkreślił prezydent RP.

"Z okazji Pani urodzin pragnę raz jeszcze gorąco podziękować za wkład, jaki wniosła Pani w rozwój polskiej kultury, i przekazać najlepsze życzenia dobrego zdrowia oraz wielu sił do dalszej twórczej aktywności"

- zakończy list prezydent.

Jak podał MKiDN, Anna Milewska zawodowo związana była przede wszystkim z Teatrem Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Warszawie. W swoim dorobku ma wiele wybitnych kreacji na dużym i małym ekranie.

"W pamięci publiczności zapisała się jako odtwórczyni wspaniałych ról w filmach Żywot Mateusza, Szaleństwa panny Ewy, serialach fabularnych Lalka i Złotopolscy, a także w licznych, równie interesujących wcieleniach w Teatrze Telewizji, jak chociażby Pigmalion czy Wiśniowy sad"

- czytamy.

Dodano, że w ostatnich latach aktorka zajmuje się również poezją, którą z chęcią wykonuje podczas Wieczorów Tatrzańskich. Jest również zaangażowania w Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku – Zdroju.

Andrzej Zawada był jednym z najwybitniejszych polskich alpinistów i pionierem alpinizmu zimowego. Był kierownikiem wyprawy, w czasie której Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki dokonali pierwszego w historii zimowego wejścia na Mount Everest. Zmarł w 2000 roku.