Od kiedy stosować fotelik samochodowy?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, pierwszy fotelik samochodowy obowiązuje od urodzenia dziecka do około pierwszego roku życia. Następnie stosuje się foteliki samochodowe według kolejnych kategorii. Stosowanie fotelika dla dzieci wymagane jest zawsze, gdy podróżujemy samochodem, a wzrost dziecka nie przekracza 150 cm. Bardzo ważnym aspektem jest dobranie fotelika do wielkości i wagi dziecka. 

Jaki fotelik samochodowy kupić? 

Najważniejsze jest aby dobrać fotelik samochodowy odpowiednio do wieku dziecka, wagi oraz wzrostu. W innym wypadku w razie kolizji nieprawidłowo dobrany fotelik nie spełni swojej funkcji. Wyróżnia się sześć kategorii wagowych: 

Foteliki 0-10 kg (grupa 0)

Fotelik samochodowy dla niemowląt ważących do 10 kg, które mają 6-9 miesięcy. Montowany jest tyłem do kierunku jazdy. Ich dużą zaletą jest ich wielofunkcyjność. Mogą służyć nie tylko jako fotelik a także jako kołyska, nosidełko czy gondola do wózka.

Foteliki 0-13 kg (grupa 0+)

Fotelik samochodowy także przeznaczony dla niemowląt, idealnie sprawdzający się dla dzieci do 13 kg, od sześciu do dwunastu miesięcy. Podobnie jak w grupie 0 przeznaczone są do przewozu dzieci tyłem do kierunku jazdy, a dzięki ich regulacji mogą służyć im nieco dłużej.

Tylny montaż w tych fotelikach chroni maluchy przed groźnymi urazami i opadaniem główki. Odpowiednie ułożenie dziecka do pozycji przypominającą naturalną pozycję podczas leżenia zapewnia dziecku bezpieczeństwo w czasie jazdy i zdrowy kręgosłup.

Foteliki 0-18 kg (grupa0/1)

Te foteliki dla dzieci wagowo przeznaczone są do 18 kg, nawet do czwartego roku życia. Foteliki z tej kategorii mogą być mocowane za pomocą trzypunktowych pasów. Podróżować można zarówno przodem oraz tyłem, jednak zaleca się aby podróż jak najdłużej odbywała się tyłem do kierunku jazdy.

Foteliki 9-18 kg (grupa 1)

Tak zwany następny fotelik dla dzieci w przedziale wagowym 9-18 kg, przeznaczony dzieciom od roku do 3-4 lat. Mogą być montowane zarówno przodem i tyłem za pomocą pasów samochodowych bądź za pośrednictwem systemu Isofix. Często mają regulację oparcia i zagłówka, a foteliki posiadają specjalną ochronę tułowia.

Foteliki 9-25 kg (grupa 2)

Foteliki przeznaczone dla małych dzieci oraz przedszkolaków w kategorii wagowej 9-25 kg. Ich budowa zapewnia komfort a sam fotelik poniekąd rośnie razem z dzieckiem. Posiadają kilkustopniową regulację zagłówka i oparcia.

Foteliki 22-36 kg (grupa 3)

Foteliki samochodowe przeznaczone dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat w przedziale wagowym 22-36 kg. Tego typu foteliki powinny być montowane przodem do kierunku jazdy. 

W ofercie sprzedaży fotelików samochodowych istnieje inna kategoria rozmiarów i-size. Jest to nowy standard jakości zastosowany w Europie, opisywany jako norma ECE R129. Jego kategoryzacja polega na określeniu limitu według wzrostu, a nie wagi. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotelika?

Jeśli kupujesz pierwszy bądź kolejny fotelik samochodowy, podczas zakupów zwróć szczególną uwagę na:

  • zakres regulacji siedziska;
  • jak działa regulacja pasów gdy rośnie dziecko oraz innych elementów;
  • jak powinno się montować fotelik w samochodzie – np. z systemem ISOFIX;
  • czy fotelik posiada symbol ECE 44/03 lub 44/04, potwierdzający spełnione wymogi norm;
  • czy fotelik ma określony model oraz dopuszczalną wagę dziecka;
  • rodzaj materiału oraz możliwość zdjęcia pokrowców i możliwość ich prania.


Przy wyborze konkretnego modelu fotelika należy dopasować go także do naszego samochodu. Większość fotelików pasuje do dziecka, jednakże nie zawsze do samochodu. Warto sprawdzić czy fotelik zmieści się w aucie, jeśli rodzina jest w komplecie, czy można go w łatwy sposób zamontować bądź czy wygodnie się go wyciąga oraz wkłada do samochodu. 

Wbrew pozorom im fotelik jest przeznaczony dla mniejszego dziecka, tym wymaga większej przestrzeni w samochodzie. Jeśli będzie stanowił wyzwanie dla kierowcy lub wymagał wyrzeczeń – warto poszukać czegoś innego. 

Kiedy zamienić fotelik na większy?

Pomyśl nad zmianą, gdy:

  • dziecko przekroczy wagę danego modelu fotelika;
  • czubek głowy dziecka wystaje ponad fotelik;
  • pasy fotelika są zbyt krótkie oraz gdy nie dają się zapiąć w prawidłowej pozycji (odpowiednio zapięcie powinny zaczynać się równo z ramionami bądź odrobinę powyżej).