Trwające od kilku miesięcy uliczne protesty przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego tzw. aborcyjnej przesłanki eugenicznej,  poskutkowały - zgodnie ze scenariuszem przedstawionym przez Ogólnopolski Strajk Kobiet - serią dewastacji kościołów oraz miejsc kultu w całej Polsce.

O każdym zajściu w całej Polsce na bieżąco informowaliśmy. Dziś w nocy doszło do kolejnego aktu wandalizmu.

Nagranie monitoringu pokazało, że ok. godz. 00:20 dwóch młodych mężczyzn zbliżyło się do kościoła pw. św. Augustyna w Warszawie i oblało zabytkowe drzwi świątyni czerwoną farbą.

- To przejaw ogromnego chamstwa. Zajście oczywiście zgłoszę na policję

- powiedział w niedzielę rano reporterce Telewizji Republika Marii Osińskiej proboszcz parafii, ks. pr. Walenty Królak.

(fot. Maria Osińska/ Telewizja Republika)

To nie pierwsze takie zdarzenie w ostatnich miesiącach. W szczycie zainteresowania działalnością Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, wierni pod kościołem pw. Św. Aleksandra na warszawskim Placu Trzech Krzyży byli wielokrotnie obiektem drwin, wyzwisk czy celem rzucanych w ich stronę butelek i innych przedmiotów.

Protesty zwolenników ustały w następnych miesiącach, ale nie ustały ataki na świątynie. Do dewastacji doszło także w ubiegłą niedzielę. Zniszczono wówczas kościół pw. św. Barbary w Warszawie. O tym w sieci poinformował europoseł PiS Ryszard Czarnecki.