Wydawało się, że Zlatan Ibrahimovic po wyjeździe do amerykańskiej MLS znalazł się u schyłku swojej sportowej kariery. Nic bardziej mylnego. Doświadczony piłkarz w ubiegłym sezonie wrócił do Europy i zmienił oblicze AC Milan. Przeciętnie spisujący się przedtem we włoskiej Serie A zespół prowadzony przez Zlatana do kolejnych zwycięstw awansował do pucharów. "Dopiero się rozgrzewam" - zapowiadał Zlatan.

Okazało się, że nie były to czcze przechwałki. W tym sezonie "Rossoneri" walczą o scudetto, a Ibrahimovic jest jedynym z najskuteczniejszych strzelców we Włoszech. Szwed strzelił już 14 goli, więcej uzyskali w Serie A tylko Cristiano Ronaldo i  Romelu Lukaku - po 16 trafień. Jeszcze lepiej dla piłkarza AC Milan wygląda statystyka dotycząca częstotliwości trafień. Zlatan potrzebuje zaledwie 69 minut na murawie by zdobyć bramkę. Tylko dwóch piłkarzy w czołowych ligach może pochwalić się lepszym wskaźnikiem - Luis Muriel z Atalanty Bergamo trafia średnio co 51 minut, a Robert Lewandowski z Bayernu co 68.

Jaki jest sekret długowieczności Ibrahimovica? Piłkarski ekspert Guillem Balague w rozmowie z BBC wyjaśnia, że podstawą jest dieta.

Mówimy głównie o warzywach i owocach. Mięso? Wyłącznie białe. Pizza to nagroda i zero cukru. Zlatan uprawia też trochę taekwondo

- tłumaczy Balague.

Oprócz diety i aktywności fizycznej istotne jest również odpowiednie nastawienie psychiczne.

Zlatan uwielbia być w centrum uwagi. On nie traktuję gry w piłkę jako pracy, on to naprawdę kocha. To jest jego pasja

- dodaje dziennikarz James Horncastle.

Napastnik AC Milan w niedzielę ponownie może znaleźć się na ustach wszystkich. "Rossoneri" zmierzą się o 15.00 w derbach Mediolanu z Interem. Będzie to mecz na szczycie w Serie A, a dla Ibrahimovica okazja do starcia z innym czołowym napastnikiem we Włoszech - Romelu Lukaku.

Zlatan Ibrahimovic bryluje w Serie A mimo swojego wieku