Włosi upamiętnili lekarzy, którzy zmarli na Covid-19

W miasteczku Codogno w Lombardii - symbolu wybuchu epidemii w Europie odsłonięto w sobotę tablicę upamiętniającą europejskich lekarzy zmarłych na Covid-19. Uroczystość odbyła się w pierwszą rocznicę wykrycia SARS-CoV-2 we Włoszech, co uruchomiło lawinę infekcji.

pxhere

20 lutego 2020 roku w szpitalu w Codogno potwierdzono koronawirusa u 38-letniego mężczyzny, który nigdy nie był w Chinach, gdzie pod koniec 2019 r. rozpoczęły się masowe zakażenia. Od niego zakazili się wówczas pracownicy tamtejszego pogotowia. W następnych dniach zakażenia zaczęły rozszerzać się na kolejne miejscowości na północy Włoch. Jedenaście z nich w Lombardii i Wenecji Euganejskiej zostało wówczas odciętych od świata jako tzw. czerwone strefy ognisk zakażeń.

W dniu uważanym za symboliczny początek kryzysu sanitarnego w Europie tablica ku czci zmarłych lekarzy została odsłonięta w szpitalu w Codogno podczas ceremonii zorganizowanej przez krajową federację Izb Lekarskich.

Sobota obchodzona jest we Włoszech jako dzień pamięci o zmarłych lekarzach. Ich liczba wynosi 326.

- Dzisiaj wspominamy smutny rozdział w historii naszego kraju, naszego regionu i naszej Europy. Pandemia zaatakowała nas bez poszanowania dla nikogo i bez rozróżnienia i weszła do domów nas wszystkich, pozostawiając cierpienie, niepokój i lęk

 - powiedział Gianluigi Spata z Izby Lekarskiej Lombardii. Przypomniał, że region ten najbardziej ucierpiał w wyniku epidemii.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Włochy #lombardia #Europa

albicla.com@adriansiwek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo