Tak lądował Perseverance na Marsie. NASA publikuje zdjęcia w kolorze! ZOBACZ

Ten moment, o którym mój zespół marzył od lat teraz stał się rzeczywistością. Odważ się na wielkie rzeczy - czytamy na oficjalnym profilu NASA, poświęconemu misji łazika Perseverance na Marsie. Zamieszczono też pierwsze zdjęcia w kolorze.

Zdjęcie z Marsa
twitter.com/NASAPersevere

Niecałe 24 godziny po udanym lądowaniu amerykańskiego łazika planetarnego Perseverance na Marsie NASA opublikowała wczoraj w nocy pierwsze zdjęcia, ukazujące ten moment.

Łazik jest pokazany od góry zaledwie dwa metry nad ziemią, opuszczany na kablach przymocowanych do specjalnej platformy lądującej, której silniki rakietowe wzbijają czerwony pył. NASA obiecuje opublikowanie więcej podobnych zdjęć w ciągu najbliższych kilku dni, a być może ukaże się także nagranie audio z momentu lądowania.

Otwarty horyzont, tak wiele do odkrycia. Nie mogę się doczekać, żeby zacząć - czytamy.

Zdjęcie zostało wykonane przez jedną z 25 kamer, zainstalowanych na łaziku i platformie, która dostarczyła go na powierzchnię Marsa. Podczas lądowania włączone były także dwa mikrofony, w które wyposażony jest Perseverance.

"To jest coś, czego nigdy wcześniej nie widzieliśmy - powiedział inżynier systemu lotu NASA Aaron Stehura - To było oszałamiające. Towarzyszy nam poczucie zwycięstwa, że udało nam się to zdjęcie zrobić i podzielić się nim ze światem".

Krater Jezero, na którym wylądował łazik Perseverance to jedno z najlepszych miejsc na Marsie do zbadania, czy kiedyś istniało tam życie

- oceniają naukowcy. Liczą też, że próbki marsjańskiego gruntu, które ma zgromadzić łazik, pomogą badać wiek np. marsjańskich skał z niespotykaną dotąd dokładnością. Na pokładzie łazika znalazł się pierwszy georadar, który wylądował na powierzchni Marsa.

Według NASA łazik jest w pełni sprawny po wylądowaniu na płaskim, bezpiecznym terenie w kraterze Jezero, mającym zaledwie jednostopniowe nachylenie powierzchni i stosunkowo małą ilość kamieni w pobliżu. Na razie sprawdzane są wszystkie systemy pojazdu, który w swoją badawczą podróż po Marsie ma wyruszyć za ok. tydzień.

Czekamy na filmik z Marsa!

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP, twitter.com

#NASA #zdjęcia #Perseverance #łazik #Mars

albicla.com@ Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo