Zgodnie z rządowym dekretem, którego uchwalenie odbyło się po wcześniejszych rozmowach ze związkami zawodowymi, rodzice wykonujący pracę w sposób zdalny będą mogli poświęcić się, kosztem telepracy, opiece nad dziećmi. Te od końca stycznia uczą się w domach za pośrednictwem internetu w związku z zamknięciem szkół.

Jak wyjaśniła odpowiedzialna za resort pracy Ana Mendes Godinho, w przypadku rodziców dzieci uczęszczający do klas 1-4 szkół podstawowych opiekun ucznia będzie mógł liczyć na wypłatę całości pensji.

Nowe przepisy będą obowiązywały do czasu przywrócenia nauki na terenie portugalskich placówek oświatowych, co jak powiedziała minister Mendes Godinho nie nastąpi zbyt szybko z powodu wciąż wysokiej liczby infekcji.

Przedstawicielka socjalistycznego gabinetu premiera Costy zapowiedziała, że w najbliższych dniach kierowany przez nią resort przekaże do najbiedniejszych gospodarstw domowych karty płatnicze, którymi ich użytkownicy będą mogli płacić za żywność.

Minister zaznaczyła, że każda z kart będzie miała miesięczny limit środków. Dodała, że w okresie pandemii rząd Portugalii musiał zwiększyć grono osób korzystających z pomocy finansowej dla najuboższych z 60 tys. do 120 tys.