Solidarność z białoruskimi dziennikarkami! Wyjątkowy gest polskiej ambasady przy UE w Brukseli

Polscy dyplomaci wystosowali wyjątkowy apel o solidarność Unii Europejskiej ze skazanymi białoruskimi dziennikarkami. Grafika przedstawiająca dziennikarki została zawieszona na budynku Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE w Brukseli.

Zdjęcie ilustracyjne
fot. twitter.com/PLPermRepEU

- Wolność dla Kaciaryny i Darii, wolność dla mediów. Przyjaciele w Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych i Komisji Europejskiej, nie zamykajcie oczu na prześladowania i łamanie praw człowieka

 - napisało na Twitterze Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE w Brukseli i zamieściło zdjęcia fasady ambasady z grafiką przedstawiającą skazane dziennikarki.

Zdjęcie dużego formatu zostało zawieszone przy jednej z głównych ulicy w centrum Brukseli, w pobliżu budynku Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych. Jak podała ambasada, jest ono apelem o solidarności Unii ze skazanymi dziennikarkami.

Akcję skomentowała była kandydatka na prezydenta Białorusi, liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.

- Solidarność z białoruskimi dziennikarzami z Brukseli ze strony Stałego Przedstawicielstwa RP w Brukseli. Powstańmy razem w obronie wolności prasy i praw człowieka!

 - napisała na Twitterze.

Sprawa Białorusi oraz represji wobec dziennikarzy i protestujących była podnoszona przez Stałego Przedstawiciela RP przy UE w środę na spotkaniu unijnych ambasadorów w Brukseli oraz na spotkaniu ambasadorów UE z szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem w czwartek.

Komisja Europejska skrytykowała w piątek skazanie na Białorusi dwóch dziennikarek telewizji Biełsat na kary pozbawienia wolności. "To kontynuacja haniebnych i brutalnych represji białoruskich władz przeciwko obywatelom Białorusi" - powiedział rzecznik KE Peter Stano.

Dwa lata więzienia za relację

Sąd w Mińsku skazał dwie dziennikarki Biełsatu, Kaciarynę Andrejewą i Darię Czulcową, na dwa lata pozbawienia wolności za prowadzenie relacji online z protestu. Według sądu są one winne organizowania działań naruszających porządek publiczny. Był to pierwszy na Białorusi proces i wyrok skazujący dla dziennikarzy w sprawie karnej związanej z protestami przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów prezydenckich w sierpniu 2020 roku. Według organizacji praw człowieka proces miał charakter polityczny.

Biełsat jest jedyną na terytorium kraju białoruskojęzyczną telewizją. Nadaje z Polski, a organizacyjnie jest częścią TVP. Na Białorusi jest dostępny przez internet oraz przez satelitę.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Unia Europejska #Bruksela #Białoruś

albicla.com@michalkowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo