Watykan pod kreską. Koronakryzys mocno nadszarpnął finanse Stolicy Apostolskiej

Kryzys wywołany pandemią koronawirusa dosięgnął także Watykan. Sekretariat ds. Ekonomii przedstawił papieżowi do zatwierdzenia budżet, w którym jest blisko 50-milionowy deficyt. Niedawno wskazywano, jak duże straty w minionym roku poniosła Stolica Piotrowa.

pixabay.com/carlo75

W komunikacie opublikowanym przez Sekretariat, będący odpowiednikiem ministerstwa finansów, wyjaśniono, że planowane na ten rok wpływy Stolicy Apostolskiej to ponad 260 milionów euro, a wydatki - około 310 mln euro. Wysokość deficytu prognozowana jest na 49,7 mln euro.

Watykański urząd podkreślił, że po raz pierwszy, w celu zapewnienia jawności i przejrzystości transakcji Stolicy Apostolskiej, budżet na 2021 rok konsoliduje wpływy ze świętopietrza, czyli datków na działalność dobroczynną papieża, ze wszystkimi innymi funduszami dedykowanymi.

Wpływy do budżetu, jak zaznaczono, zmniejszyły się o 21 procent, czyli 48 mln euro, z powodu redukcji działalności handlowej i aktywności na rynku nieruchomości, a także wpłat.

Kilka dni temu AFP podało, powołując sie na jednego z watykańskich urzędników, że Watykan w 2020 r. odnotował 25-proc. spadek wpływów z ofiar i aż 85-procentowy - ze sprzedaży biletów do Muzeów Watykańskich, a także o kilka milionów niższe wpływy z czynszów za najem lokali handlowych.

Watykan ma sięgnąć do rezerw finansowych, rekompensując ubiegłoroczne straty. 

W nocie Sekretariatu ds. Ekonomii znalazło się zapewnienie, że przedstawiony papieżowi do akceptacji budżet odzwierciedla znaczące wysiłki na rzecz ograniczenia kosztów i wydatków operacyjnych. Zarazem, podkreśla się, "zachowanie miejsc pracy pozostaje priorytetem dla Ojca Świętego w tych trudnych czasach".

Plan wydatków przewiduje, że 68 procent funduszy Stolicy Apostolskiej zostanie przeznaczonych na wspieranie aktywności apostolskiej, 17 procent na zarządzanie majątkiem, a 15 proc. na działalność administracyjną i pracę różnych służb.

 

Źródło: niezalezna.pl, KAI, pap

#finanse Watykanu #koronakryzys #Watykan

albicla.com@michaldzierzak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo