Kompleksowo patrzymy na bezpieczeństwo

Polska Grupa Zbrojeniowa jest jednym z największych producentów uzbrojenia w Europie, głównie dla  wojska. Znacznie mniej osób wie, że trafia ono także do innych formacji i służb. Jeszcze mniej ma świadomość, że produkcja uzbrojenia to nie jedyny obszar działalności PGZ.

mat.pras.

Polska Grupa Zbrojeniowa to w sumie kilkadziesiąt podmiotów o zróżnicowanym profilu działalności i ofercie produktowej. Najbardziej znane, czy najczęściej wymieniane produkty powstające w jej zakładach to kołowe transportery opancerzone, broń strzelecka, amunicja, elementy indywidualnego wyposażenia żołnierza, ale to nie wszystko…

Nie tylko produkcja

Oczywiście nowy sprzęt to coś, co jest wizytówką Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Z pewnością jest nią samobieżny moździerz Rak i samobieżna haubica Krab, które na dobre zadomowiły się już w pułkach artylerii i jednostkach zmechanizowanych. To także zestawy przeciwlotnicze bardzo krótkiego zasięgu Poprad powstające w spółce PIT-RADWAR, moździerze z Zakładów Mechanicznych Tarnów czy broń strzelecka powstająca w zakładach w Tarnowie i Fabryce Broni w Radomiu. Równie ważnym i potrzebnym produktem są materiały wybuchowe z bydgoskiego Nitro-Chemu, amunicja z zakładów Dezamet i Mesko, czy miny z bydgoskiej Belmy. To tylko część działalności spółek tworzących PGZ.

Z punktu widzenia obronności i bezpieczeństwa państwa równie istotne pozostają serwisowanie i modernizacja sprzętu będącego już w użyciu. Stąd tak dużą wagę przywiązuje się do rozwijania kompetencji właśnie w tym obszarze. To dzięki sprawności pracowników Wojskowych Zakładów Uzbrojenia w Grudziądzu, Wojskowych Zakładów Lotniczych w Bydgoszczy, Łodzi czy Warszawie możliwe jest nieprzerwane eksploatowanie sprzętu jeżdżącego i latającego. Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne wraz z Bumarem-Łabędy i gliwickim OBRUM nie tylko serwisują bojowe wozy piechoty i czołgi wszystkich typów. Dzięki posiadanemu parkowi maszynowemu oraz przygotowanej kadrze z powodzeniem przeprowadzają modernizację czołgu Leopard 2A4 do standardu 2PL. Do linii trafiają też po modyfikacji czołgi T-72. Utrzymanie sprawności sprzętu jest ważne dla ciągłości szkolenia i zapewnienia gotowości bojowej wojska, a możliwe dzięki doświadczonej kadrze technicznej i inżynierskiej pracującej w zakładach Polskiej Grupy Zbrojeniowej. 

Rozwój zaplecza

Zarówno produkcja nowoczesnego uzbrojenia, jak choćby nowy bojowy pływający wóz piechoty, znany bardziej pod kryptonimem Borsuk czy system Pilica, jak też serwisowanie i obsługi okresowe już używanego sprzętu wymagają dwóch rzeczy. Jedną z nich jest wyspecjalizowana kadra - ponad 18 tysięcy pracowników zatrudnionych w zakładach PGZ. Drugą, równie ważną, jest odpowiednie zaplecze sprzętowe i użytkowe. Dlatego od kilku lat szczególnie intensywnie inwestuje się w rozwój parków maszynowych, hal produkcyjnych i ich wyposażenia. Swoje linie produkcyjne zmodernizowała m.in. Huta Stalowa Wola i radomski Łucznik. W Zakładach Metalowych Dezamet oddano do użytku nowoczesny, spełniający wszelkie normy bezpieczeństwa, kompleks produkcyjno-magazynowy. Swoje hale produkcyjne modernizuje też bydgoski Nitro-Chem, światowy lider w produkcji różnego typu materiałów wybuchowych.

Mesko realizuje w zakładach w Pionkach i Skarżysku-Kamiennej projekty inwestycyjne związane z wytwarzaniem prochów, amunicji oraz rakiet. Działania w zakładach w Pionkach obejmują budowę niezbędnych w konkurencyjnym otoczeniu kompetencji produkcyjnych 
i technologii związanych z produkcją prochów wielobazowych oraz elementów amunicji wielkokalibrowej i artyleryjskiej. Środki przeznaczone zostaną również na zwiększenie mocy produkcyjnych, zabezpieczenie infrastruktury oraz rozbudowę bazy magazynowej. Druga część inwestycji, realizowana w zakładach w Skarżysku-Kamiennej, obejmie zwiększenie zdolności produkcyjnych amunicji małokalibrowej, rakiet oraz komponentów do amunicji wielokalibrowej przy jednoczesnym unowocześnieniu istniejącego na terenie przedsiębiorstwa parku maszynowego.

Na terenie Wojskowych Zakładach Elektronicznych w Zielonce powstało Centrum Produkcyjno-Serwisowego Pocisków Rakietowych NSM. Budowa zespołu budynków rozpoczęła się z początkiem czerwca 2019 r. i zakończyła w lutym 2020 r. Nowe obiekty pozwalają na produkcję, serwisowanie i certyfikację poddźwiękowych przeciwokrętowych pocisków manewrujących. Centrum zostało doposażanie w ciężki sprzęt specjalistyczny, m.in. komorę do badań klimatycznych i urządzenie do badań wibracyjnych rakiet. Wszystkie te inwestycje mają z jednej strony poprawiać komfort pracy załogi, a z drugiej gwarantować najwyższą jakość produkowanych wyrobów.

Takie podejście pozwala na realizację nawet najbardziej innowacyjnych i nowatorskich projektów. Niewątpliwie takim jest wspomniany Borsuk oraz system zdalnie sterowanej wieży. Ale to także inne rozwiązania, jak pocisk przeciwpancerny Pirat, czy nowoczesne wozy dowodzenia na podwoziu KTO Rosomak. Duże osiągnięcia odnotowane są także w obszarze radiolokacji, systemach łączności i nowoczesnych systemach radarowych. Wszystko to pokazuje, że polski przemysł zbrojeniowy ma odpowiedni potencjał do tego, by współtworzyć nawet najnowocześniejsze produkty i projekty zbrojeniowe.   

Nie tylko dla wojska

Oferta, jaką dysponuje Polska Grupa Zbrojeniowa nie jest kierowana tylko do wojska, choć siły zbrojne są jej głównym klientem. Znaczne ilości broni strzeleckiej, amunicji, umundurowania i indywidualnego wyposażenia trafiają także do innych służb mundurowych. Zamówienia w polskiej zbrojeniówce składają Policja, Straż Graniczna i Służba Więzienna.

Wiele zakładów produkuje także na potrzeby rynku cywilnego. Fabryka Broni oferuje zarówno pistolety VIS-100 M1, jak i karabinki Grot w wersjach cywilnych. Optoelektronika produkowana w PCO trafia m.in. do myśliwych. Zakłady lotnicze serwisują nie tylko wojskowe, ale także cywilne statki powietrzne różnych typów. Urządzenia zasilające powstające w Wojskowym Centralnym Biurze Konstrukcyjno-Technologicznym wykorzystywane są zarówno na wojskowych, jak i cywilnych lotniskach i portalach lotniczych. Plecaki, mundury i odzież ochronna projektowane i produkowane w Maskpolu wykorzystywane są nie tylko przez wojsko, ale także inne formacje mundurowe, harcerzy, uczniów klas mundurowych czy miłośników survivalu. 

Niedawno bydgoskie Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 uzyskały nową kompetencję do profesjonalnego oklejania statków powietrznych i pojazdów innych typów. Taki sposób ozdabiania czy wyróżniania samolotów i samochodów staje się coraz popularniejszy. WZL nr 2 kierują swoją ofertę zarówno do firm, jak też klientów indywidualnych. Na terenie WZL nr 1 w Łodzi powstaje nowoczesny kompleks produkcyjny, w którym niebawem powstawać będą elementy niezbędne do stworzenia rakiety wynoszącej na orbitę różnego typu urządzenia specjalistyczne.

Rozwiązania ratujące życie

Od roku w Polsce walczymy ze skutkami pandemii wirusa COVID-19. Także w tym obszarze aktywnie działają spółki sektora zbrojeniowego. Nie ograniczyły się one jedynie do przekazywania sprzętu i wyposażenia na rzecz placówek medycznych. Te, które miały taką możliwość, przestawiły swoją produkcję na wytwarzanie środków ochrony osobistej. Przykładem takiego działania jest spółka Maskpol.

Swoje moce produkcyjne oraz fakt współpracy z uczelnią wyższą wykorzystała też spółka Zurad. To tu opracowano modułowy system do przyjmowania chorych, do stworzenia, którego wykorzystano kontenery wyposażone w urządzenia specjalistyczne i system wentylacji. Takie modułowe oddziały stanęły przed kilkoma placówkami medycznymi i trafiły do Agencji Rezerw Materiałowych. Ta sama spółka, we współpracy z Politechniką Białostocką, opracowała mobilne urządzenie do odkażania i dezynfekcji pomieszczeń biurowych i szpitalnych. RobUV został nawet wyróżniony na MSPO w 2020 roku nagrodą „Defender”.

Tradycja i nowoczesność

Wszystkie przedstawione powyżej działania pokazują, że myślenie o bezpieczeństwie ma w przypadku Grupy PGZ wymiar szerszy, niż tylko militarny. Oczywiście produkcja i serwis uzbrojenia to zadanie podstawowe, ale obok tego równie dynamicznie rozwija się część projektowa, która poprzez różne innowacyjne projekty stara się odpowiedzieć na wyzwania przyszłości. To także działania skierowane do szerszego ogółu społeczeństwa, co pokazało zaangażowanie w walkę ze skutkami pandemii. Warto odnotować, że zostało to zauważone i docenione, gdyż jako pierwsi, właśnie pracownicy Polskiej Grupy Zbrojeniowej zostali uhonorowani nagrodą „Bursztynowe Serce” za wsparcie służb walczących z pandemią.

W ostatnim czasie wiele spółek i zakładów świętuje swoje kolejne okrągłe jubileusze. W roku 2020 95-lecie działalności obchodziła radomska Fabryka Broni, 60-lecie grudziądzkie Wojskowe Zakłady Uzbrojenia. W tym roku 75-lecie świętują Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 w Bydgoszczy, a 45-lecie warszawskie PCO. To pokazuje, że polska zbrojeniówka ma długą i ciekawą historię nierozerwalnie związaną z wojskiem. Z kolei ich obecna oferta potwierdza, że to prężnie rozwijające się zakłady, które w wielu obszarach są w stanie zaproponować nowatorskie i konkurencyjne wobec innych podmiotów rozwiązania na miarę XXI wieku.   

 

Źródło: niezalezna.pl

#Polska Grupa Zbrojeniowa #PGZ

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo