- Trzech lokalnych rebeliantów, którzy zostali otoczeni przez siły (indyjskie) w czwartek wieczorem zginęło w południowym okręgu Kaszmiru Shopyan

 - powiedział Kumar.

Do wymiany ognia doszło też w miasteczku Badigam, gdzie ostrzał moździerzowy indyjskiej armii zniszczył budynek mieszkalny.

Kolejny incydent miał miejsce w środkowej części okręgu Budgam na terytorium związkowym Dżammu i Kaszmiru, gdzie jeden policjant zginął, a drugi został ranny. Nie jest jasne, czy nastąpiło to w czwartek wieczorem czy w piątek. Do trzeciego starcia doszło w Śrinagarze, stolicy Dżammu i Kaszmiru, gdzie - jak poinformowała policja - rebelianci zabili dwóch policjantów.

W ostatnim poważnym incydencie w tym regionie, w listopadzie ubiegłego roku, w starciach na indyjsko-pakistańskiej granicy, podczas których doszło również do wymiany ognia artyleryjskiego, zginęło 15 osób, a kilkadziesiąt zostało rannych.

Islamabad i Delhi, jak zwykle w tym ciągnącym się od dekad konflikcie, oskarżyły się nawzajem o sprowokowanie incydentu.

Wieloletni konflikt

W Dżammu i Kaszmirze oraz na tzw. linii kontroli stanowiącej granicę między terytorium indyjskim i pakistańskim często dochodzi do zamieszek.

W sierpniu 2019 roku Indie anulowały specjalny status stanu Dżammu i Kaszmir, tworząc tam terytorium związkowe o tej samej nazwie. Formalnie zintegrowało to indyjską część Kaszmiru z resztą Indii i zlikwidowało obowiązujące dotychczas daleko idące uprawnienia władz regionu.

Spór o Kaszmir między Delhi a Islamabadem trwa od 1947 roku, kiedy brytyjskie Indie dzielone były na dwa odrębne państwa – Pakistan dla muzułmanów i Indie dla wyznawców hinduizmu; od tego czasu między krajami doszło do trzech wojen, w tym dwóch z powodu Kaszmiru.

Siły pakistańskie i indyjskie są w stanie najwyższej gotowości od lutego 2019 roku, kiedy Pakistan twierdził, że zestrzelił dwa indyjskie samoloty wojskowe w spornym regionie Kaszmiru i schwytał pilota w odpowiedzi na nalot samolotów indyjskich na cele islamistycznych bojowników w Pakistanie. Wydarzenia z lutego 2019 roku były najpoważniejszym incydentem między oboma krajami od 20 lat.

Pakistan i Indie mają porównywalną liczbę głowic nuklearnych - około 130-150. Indie dysponują tzw. nuklearną triadą, czyli są zdolne do ataku z lądu, powietrza i morza. Pakistan pracuje nad umieszczeniem pocisków nuklearnych na okrętach podwodnych.