Na liście 100 najbogatszych źródeł żywnościowych polifenoli, grupą produktów najbardziej bogatą w polifenole są przyprawy. Goździki plasują się na pierwszej pozycji w tym rankingu zawartości związków polifenolowych. Głównym komponentem bioaktywnym goździków jest eugenol. Związek ten posiada właściwości przeciwpasożytnicze i działa przeciwgrzybicznie. Eugenol jest antyoksydantem zmniejszającym poziom wolnych rodników, działa też przeciwzakrzepowo. Używa się go w stomatologii do odkażania kanałów korzeniowych oraz ubytków w zębach. Wchodzi on również w skład preparatów do zatrucia miazgi zębowej. 

Goździki bywają stosowane w leczeniu stanów zapalnych żołądka oraz jelit, wymiotów, nudności, a także zaburzeń erekcji i wtórnej impotencji. Są skutecznym środkiem w walce z nadmierną fermentacją jelitową, a ponadto wywołują skurcze macicy. Goździki mają także działanie przeciwbiegunkowe, a z drugiej strony pobudzają trawienie, usuwają wzdęcia i nudności.

Kilka gramów goździków dziennie wspomaga produkcję insuliny, a przy tym obniża poziom cholesterolu. Badania wykazały, że u wszystkich, którzy jedli goździki nastąpiło obniżenie poziomu glukozy, trójglicerydów oraz "złego" cholesterolu LDL. Poziom "dobrego" cholesterolu HDL pozostał bez zmian. Goździki pomagają kontrolować gospodarkę węglowodanową, przez co wskazane są dla diabetyków. Poprawiają pamięć, zmniejszają senność i depresję. Korzystnie wpływają na stan skóry, zwłaszcza przy trądziku. Zaobserwowano też, że olej goździkowy zapobiega tworzeniu się grup nadtlenowych lipidów, które mogą prowadzić do zawału. 

Antyseptyczne i przeciwbólowe właściwości goździków sprawiają, że podczas przeziębienia lub grypy szybciej dojdzie się do zdrowia. Olejek goździkowy poleca się do inhalacji przy stanach zapalnych gardła, katarze czy problemach z oddychaniem. Goździki złagodzą ból gardła, kaszel i udrożnią zatkany nos. Od dawna wiadomo też, że goździki to naturalny afrodyzjak warto je włączyć do diety dla poprawy potencji.

Nalewka z goździków, polecana jest  na wątrobę w przypadku uszkodzenia spowodowanego paracetamolem. Żucie całych goździków usuwa z ust nieprzyjemny zapach, np. czosnku, odświeża oddech i nada przyjemny posmak w ustach.    

Zapach i aromat goździków jest bardzo charakterystyczny - ma ciepłą, słodką, korzenną nutę. Całe goździki można dodać do kompotów, grzanego wina, ponczów, sosów owocowych i mięsnych. Pasują do marynowanej dziczyzny, wieprzowiny i baraniny. Są nieodłącznym składnikiem bożonarodzeniowych ciast i ciasteczek. Goździki to także jeden z domowych sposobów na pozbycie się moli spożywczych.

Świeżość goździków można też sprawdzić próbą w wodzie -  świeże pływają pionowo. Mielone szybko tracą swój aromat, całe można przechowywać maksymalnie 24 miesiące w szczelnie zamkniętych pojemnikach. 

Goździki w dużych ilościach, jak również olejki goździkowe, nie powinny być stosowane u kobiet w ciąży. Jeśli dojdzie do nadmiernego spożycia goździków do najczęstszych skutków ubocznych można zaliczyć: zmniejszoną krzepliwość krwi; reakcje alergiczną w postaci wysypki czy opuchlizny. Jednym z przeciwwskazań do stosowania goździków jest przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych oraz planowany zabieg lub operacja – eugenol może przyczyniać do zmniejszenia krzepliwości krwi, co może zwiększać nadmierne ryzyko krwawienia. WHO ustaliło, że maksymalna dawka goździków na dobę wynosi 2,5 mg/kg masy ciała.