Uwaga! Oszukują "na punkt szczepień"

W dwóch podpoznańskich gminach, na terenie których w tym tygodniu uruchomiono dodatkowe punkty szczepień przeciw COVID-19, doszło do próby wyłudzenia danych od seniorów. Oszuści m.in. za pośrednictwem SMS prosili o zdjęcie dowodu osobistego i numer PESEL.

zdjęcie ilustracyjne
Filip Blazejowski / Gazeta Polska

Jak tłumaczył Adam Górczewski ze Stowarzyszenia Metropolia Poznań, do próby wyłudzeń danych doszło w gminach Komorniki i Tarnowo Podgórne.

Jak mówił, w jednym przypadku do seniorki zadzwoniła nieznajoma osoba i poprosiła o podanie numeru PESEL i przesłanie zdjęcia dowodu osobistego. W drugim przypadku – o takie dane poproszono za pośrednictwem wiadomości SMS.

Stowarzyszenie Metropolia Poznań podkreśliło, że ani punkty, w których organizację szczepień koordynuje stowarzyszenie, ani żadne inne punkty nie żądają przesłania takich danych.

O ostrożność do seniorów apeluje także policja i przypomina, by wszelkie próby oszustw zgłaszać funkcjonariuszom.

Od tego tygodnia dodatkowe punkty szczepień – zorganizowane dzięki wspólnym działaniom samorządów zrzeszonych w Metropolii Poznań - działają w pięciu podpoznańskich gminach. Nowe punkty szczepień powstały w gminie Buk (punkty w Buku i w Niepruszewie), gminie Komorniki (Gminny Ośrodek Zdrowia w Komornikach oraz wyodrębniony punkt w siedzibie OSP Plewiska), gminie Pobiedziska (Szkoła Podstawowa w Jerzykowie), gminie Skoki (Szkoła Podstawowa w Skokach), oraz w gminie Tarnowo Podgórne (OSiR w Tarnowie Podgórnym).

Do punktów szczepień można się zgłaszać, podobnie jak do innych punktów, przez ogólnopolski numer 989. Jak podano, obecnie rejestrowani są mieszkańcy w wieku powyżej 80 lat, ponieważ wielu chętnych z tej grupy wiekowej wciąż nie ma wskazanych terminów w funkcjonujących wcześniej placówkach. 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#Komorniki #Tarnowo Podgórne #oszuści #punkt szczepień #szczepienia #koronawirus #oszustwo

albicla.com@MateuszTomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo