Abp Jędraszewski przy grobie Karola Wojtyły seniora. "To historia ziarna z przypowieści Pana Jezusa"

To właśnie śmierć ojca sprawiła, że w sercu młodego Karola Wojtyły pojawiły się myśli, że Bóg wzywa go do szczególnego posłannictwa w Kościele – dla ojczyzny i dla świata - powiedział dziś przy grobie Karola Wojtyły seniora abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Dzisiaj na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie odbyły się uroczystości związane z 80. rocznicą śmierci Karola Wojtyły seniora, ojca Jana Pawła II.

Metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski, zauważył, że najbardziej dramatycznym momentem w młodości przyszłego papieża było niespodziewane odejście jego ojca.

–  Śmierć ojca i przyjaciela jednocześnie, jego bolesne odejście to historia ziarna pszenicy rzuconego w ziemię z przypowieści Pana Jezusa. Ziarno musi być rzucone w ziemię, by wydało nowy plon. To właśnie śmierć ojca sprawiła, że w sercu młodego Karola Wojtyły pojawiły się myśli, że Bóg wzywa go do szczególnego posłannictwa w Kościele – dla ojczyzny i dla świata

– mówił abp Marek Jędraszewski i dodawał, że to wtedy – 18 lutego 1941 r. – rozpoczęła się historia św. Jana Pawła II Wielkiego.

Arcybiskup zwrócił uwagę, że w trudnych wydarzeniach z życia Ojca Świętego należy widzieć także przesłanie dla siebie.

– Wiele trzeba nieraz przejść, wiele ciosów od życia otrzymać, po to, żeby – przyjmując je z głęboką wiarą – budować nową lepszą przyszłość. Tak się stało, kiedy rodziło się powołanie kapłańskie młodego Karola Wojtyły – mówił metropolita krakowski.

Arcybiskup orędownictwu obojgu rodziców papieża Polaka zawierzył sprawy osobiste, rodzin, Polski i Kościoła wierząc, że są „szczególnymi patronami na czasy trudne, że ich wiara i wzajemna miłość i promieniująca z nich dobroć, ich postawa będzie natchnieniem dla tych, którzy dzisiaj czują się odpowiedzialni w małżeństwach za swoją miłość, w rodzinach za to, żeby ich miłość przynosiła owoce w ich dzieciach”.

7 maja 2020 r. rozpoczęły się procesy beatyfikacyjne i kanonizacyjne Służebnicy Bożej Emilii Wojtyły z d. Kaczorowskiej oraz Sługi Bożego Karola Wojtyły seniora, rodziców św. Jana Pawła II.

Po modlitwie abp. Marka Jędraszewskiego wiązanki przy grobie rodziny Wojtyłów złożyli przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Województwa Małopolskiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Miasta Wadowice, Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie oraz Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.

Okolicznościowe uroczystości z okazji 80. rocznicy śmierci Karola Wojtyły seniora na wojskowej części Cmentarza Rakowickiego w Krakowie zorganizowało Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.

 

 Źródło: niezalezna.pl, diecezja.pl

 

#Karol Wojtyła senior #abp Marek Jędraszewski

albicla.com@michaldzierzak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo