Chcieli odebrać Janowi Pawłowi II honorowe obywatelstwo Warszawy. Jest decyzja Rady Miasta

Lewicowi działacze chcieli odebrania papieżowi Janowi Pawłowi II oraz dwóm biskupom honorowego obywatelstwa Warszawy. Podczas dzisiejszego głosowania w stołecznej Radzie zdecydowano jednak, że wniosek partii Razem zostanie odrzucony.

Wizyta Jana Pawła II w Warszawie, rok 1999
fot. Sejm RP - Wizyta Jana Pawła II w Sejmie, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79978687

Petycję do Rady Warszawy złożyli działacze Partii Razem. Wnioskowali oni "o zmianę uchwały w sprawie zasad i trybu nadawania Honorowego Obywatelstwa Miasta Stołecznego Warszawy oraz pozbawienia tego obywatelstwa wybranych hierarchów Kościoła Katolickiego". Chodziło m.in. o św. Jana Pawła II, abp. Sławoja Leszka Głódzia i abp. Henryka Hosera. W ocenie wnoszących petycję, co zawarto w uzasadnieniu uchwały dotyczącej tej petycji "ci hierarchowie Kościoła nie zasługują na ten przywilej z uwagi na tuszowanie i ukrywanie nadużyć o podłożu seksualnym w Kościele Katolickim".

Wiceprzewodniczący Rady Warszawy Sławomir Potapowicz podczas dyskusji nad petycją zapowiedział, że zagłosuje za.

- Moja decyzja jest konsekwencją moich wcześniejszych wyborów, że uchwała dotycząca honorowego obywatelstwa powinna być zmieniona w taki sposób, że powinna dawać możliwość Radzie Miasta m.st. Warszawy odebrania honorowego obywatelstwa

 – powiedział Potapowicz.

Jak jednak zastrzegł, nie oznacza to, że popiera tę petycję w punkcie, który wskazuje, że honorowe obywatelstwo powinien stracić papież Jan Paweł II. Dodał jednak – iż uważa – że wśród osób, które mają honorowe obywatelstwo, są takie, które na nie nie zasługują.

Z kolei radny PiS Piotr Mazurek mówił, że w jego ocenie petycja jest działaniem środowisk skrajnie lewicowych i ma na celu zaistnienie samych wnioskodawców.

- Są to w dużej mierze inicjatywy środowisk politycznych

– ocenił. Jak wskazał, "są to działania bardzo antywspólnotowe, działania wymierzone w osoby, symbole, środowiska, tradycje, które są związane z istotnymi zasługami dla polskiej niepodległości, dla wolności naszego kraju". Mazurek zaapelował również do pozostałych radnych, aby głosowali przeciw petycji.

"Niestety Rada Warszawy odrzuciła naszą petycję w sprawie wprowadzenia mechanizmu i odebrania osobom niegodnym tytułu honorowego obywatelstwa Warszawy. Wnioskowaliśmy o odebranie tytułu Janowi Pawłowi II, arcybiskupom Sławojowi Głódziowi i Henrykowi Hoserowi"

- napisali w mediach społecznościowych działacze Razem zaraz po głosowaniu rady.

W uzasadnieniu rozpatrzenia tej petycji Rada przypomniała również, że zasada i tryb nadawania Honorowego Obywatelstwa Miasta Stołecznego Warszawy wynikają z uchwały z maja 2015 roku.

Wprawdzie w styczniu 2020 roku grupa radnych podjęła próbę zmiany tej uchwały, występując z projektem uchwały w tej sprawie, ale to się nie udało. Wynik głosowania nad wnioskiem o wprowadzenie takiego punktu do porządku obrad XXV Sesji Rady m.st. Warszawy w dniu 16 stycznia 2020 roku dał jednak następujący wynik: za – 10 radnych, przeciw – 28 radnych , wstrzymało się – 18 radnych.

"Mając na uwadze powyższe obecnie w Radzie m.st. Warszawy brak jest większości pozwalającej na przegłosowanie zmiany ww. uchwały. Jednocześnie z uwagi na brak możliwości zmiany uchwały w sprawie zasad i trybu nadawania Honorowego Obywatelstwa Miasta Stołecznego Warszawy niedopuszczalne jest również uwzględnienie wniosku odbierającego Honorowe Obywatelstwo m.st. Warszawy poszczególnym osobom. Mając powyższe na uwadze postanowiono nie uwzględniać wniosków zawartych w petycji" - wskazano w tym uzasadnieniu. 

 


Źródło: niezalezna.pl, pap

#Jan Paweł II #honorowe obywatelstwo Warszawy #Partia  Razem

albicla.com@michaldzierzak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo