Kard. Nycz: Kościół w Polsce szczególnie potrzebuje nawrócenia

- Kościół w Polsce w szczególny sposób potrzebuje nawrócenia - mówił w Świątyni Opatrzności Bożej metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz. Mszą św. w Środę Popielcową zainaugurowano kolejną już inicjatywę warszawskich kościołów stacyjnych.

Kard. Kazimierz Nycz
fot. Wojciech Łączyński/archwwa.pl

Mszą św. w Świątyni Opatrzności Bożej metropolita warszawski zainaugurował siódmą edycję wielkopostnych kościołów stacyjnych – wspólnego dzieła archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej. W czasie liturgii kard. Nycz hierarcha pobłogosławił krzyż, który ma zawisnąć nad ołtarzem w kościele.

W homilii kardynał podkreślił, że celem praktyk pokutnych i nabożeństw w czasie wielkiego postu jest nawrócenie, czyli zwrócenie się ku Bogu, który jest miłością.

- Przyjęcie tego gestu posypania głów popiołem, któremu towarzyszy wezwanie "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię", jest wyrazem przyznania się do swojej słabości, grzeszności, potrzeby i konieczności nawrócenia

– powiedział kard. Nycz.

Podkreślił, że "człowiek wierzący zawsze ma z czego się nawracać, ma powody, by szczerze pokutować. W czasie ostatniego roku naznaczonego pandemią, a także tego roku, który jest przed nami, który dla wielu wydaje się niewiadomy, niepewny, budzący lęk, kiedy wielu stawia pytania o swoją wiarę, nadzieję i miłość potrzebujemy nawrócenia" – powiedział metropolita warszawski. Podkreślił, że "potrzebuje tego nawrócenia Kościół, który jest w Polsce, w sposób szczególny".

Przekonywał, że pokuta i nawrócenie prowadzą do spotkania z Chrystusem zmartwychwstałym, który chce każdego człowieka przeprowadzić ze śmierci do życia.

Ryt posypania głów popiołem pojawił się w liturgii w VII w. W 1091 r. papież Urban II wprowadził go jako obowiązujący. Z tego okresu pochodzi również regulacja, aby popiół był uzyskiwany z palm poświęconych podczas Niedzieli Palmowej poprzedniego roku. 

Warszawskie kościoły stacyjne

W tym roku w ramach warszawskich kościołów stacyjnych wybrano 40 świątyń, tyle, ile jest dni wielkiego postu – 25 w archidiecezji warszawskiej i 15 w diecezji warszawsko-praskiej wskazując je, jako miejsca, w których wybranego dnia będzie odbywała się spowiedź i nabożeństwa.

Każda ze świątyń jest stacją jednego dnia wielkiego postu, co roku tego samego.

Każdego dnia w wyznaczonym kościele stacyjnym obowiązuje ten sam program. Kościół otwarty będzie od 6.00 do 21.00. Przez cały dzień będzie możliwość spowiedzi, do godz. 15.00 potrwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Poza tym o godz. 12.00 wspólna modlitwa "Anioł Pański" i różaniec, o 15.00 "Koronka do miłosierdzia Bożego" bądź "Droga krzyżowa", o 19.00 "Gorzkie żale".

Centralnym wydarzeniem każdego dnia modlitwy stacyjnej będzie msza św. sprawowana o godz. 20.00.

Godziny niektórych nabożeństw mogą być w niektórych kościołach inne, np. w niedziele.

Modlitwa w wielkopostnych kościołach stacyjnych potrwa do Niedzieli Palmowej – 28 marca. Ostatnim jej etapem będzie kościół Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie. W tym roku pielgrzymowanie do poszczególnych świątyń będzie odbywało się z zachowaniem wymogów reżimu sanitarnego.

Tradycja kościołów stacyjnych narodziła się w Rzymie, gdzie w poszczególne dni wielkiego postu wierni spotykali się i spotykają nadal każdego dnia w innym kościele na liturgii. W Warszawie idea wielkopostnych kościołów stacyjnych, gdzie każdy kościół jest stacją jednego dnia wielkiego postu, przyjęła się w 2015 r. Jest to wspólne dzieło archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej. 

 Źródło: niezalezna.pl, pap

 

#Środa Popielcowa #kard. Kazimierz Nycz #Warszawa

albicla.com@michaldzierzak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo