Koniec marzeń totalnej opozycji o rządzeniu? Schetyna: Nie uda się zgromadzić 231 posłów i powołać rządu

Były lider Platformy Obywatelskiej w dość krytyczny sposób odniósł się do inicjatywy budowania rządu technicznego. Jego zdaniem próba zgromadzenia 231 posłów w ramach utworzenia rządu alternatywnego dla Zjednoczonej Prawicy to… „polityczne banialuki”.

fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska

Nie ma możliwości zbudowania innej koalicji rządzącej niż ta obecna w tym parlamencie. Wierzę i zrobię wszystko, żeby Zjednoczona Prawica straciła większość 231 posłów w tym Sejmie. Chcę powiedzieć bardzo wyraźnie, że nie widzę żadnych możliwości, żeby zrealizować pomysł rządu technicznego czy stworzenia innej koalicji. To jest po prostu niemożliwe. Jeśli ktoś mówi czy chce takie scenariusze pisać, to są polityczne banialuki. Mówię to z całą odpowiedzialnością.
- oznajmił w Polsat News Grzegorz Schetyna z Koalicji Obywatelskiej. 

Dopytywany, dlaczego tak uważa, powiedział, że nie widzi możliwości znalezienia kandydata na premiera, który zgromadzi 231 głosów. 

Nie można stworzyć takiej politycznej konstrukcji, która da 231 głosów ze składem, ze wskazaniem wspólnego kandydata na premiera, ze wspólną podstawą programową, która połączy te wszystkie ugrupowania.
- ocenił.

Powiedział, że namawiałby wszystkie kluby opozycyjne, żeby zaczęły ze sobą współpracować tak, jak przy ostatnim wsparciu dla protestujących mediów.

Potrzebna jest współpraca między ugrupowaniami opozycyjnymi. Potrzebne jest budowanie zaufania, a nie tworzenie nowej konstrukcji rządowej.
- stwierdził polityk opozycji.

Będą kusić Gowina?

Pytany, czy warto Jarosławowi Gowinowi (Porozumienie) zaproponować stanowisko premiera w rządzie technicznym, po to, żeby odsunąć PiS od władzy, bo to jest najważniejsze odparł, że „wszystko warto zrobić, żeby odsunąć PiS od władzy”.

Uważam, że wokół kandydatury jakiejkolwiek - mówi pan o wicepremierze Gowinie - jakakolwiek inna kandydatura nie połączy 231 posłów w budowie konstrukcji wsparcia dla technicznego rządu, dla jakiegokolwiek rządu. Trzeba sobie z tego zdawać sprawę (...), że po prostu jest to niemożliwe. Nie ma takiej szansy, nie ma takiej matematycznej możliwości.
- powiedział Schetyna w środowym wywiadzie. 

Pytany, czy oznacza to, że kadencja Zjednoczonej Prawicy będzie trwać jeszcze dwa i pół roku odparł, że nie, ponieważ wiele rzeczy może się zdarzyć - skrócenia kadencji Sejmu przy uchwalaniu przyszłorocznego budżetu, możliwość odejścia z PiS innych posłów.

To jest proces, warto, żeby tak się stało, ale mówię na dzisiaj, tu i teraz: taka szansa, nie istnieje, to jest po prostu niemożliwe.
- skwitował Schetyna.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP, 300polityka.pl

 

#Grzegorz Schetyna #totalna opozycja #Koalicja Obywatelska #Platforma Obywatelska

albicla.com@PiotrLukawski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo