Dyplomaci odpowiadają Janinie Ochojskiej na temat rządowej pomocy. "Warto być rzetelnym..."

Europosłanka Janina Ochojska skierowała list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym twierdzi, że organizacje w Grecji informują, iż nie dotarła do potrzebujących pomoc zadeklarowana przez polski rząd. Na list eurodeputowanej odpowiedzieli dyplomaci oraz szef Kancelarii Premiera, Michał Dworczyk.

fot. Krystian Maj/KPRM

156 domów modułowych zostało przekazanych Grecji na początku października. Zanim poda się w świat nieprawdziwą informację, naprawdę warto sprawdzić - podkreślił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w odpowiedzi na list do premiera w tej sprawie, który wystosowała europosłanka KO Janina Ochojska.

Janina Ochojska wystosowała w środę list do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym przypomniała, że we wrześniu szef rządu zapowiedział przekazanie 156 domów na potrzeby rodzin uchodźczych ze spalonego obozu Moria w Grecji.

"Organizacje na miejscu informują, że pomoc nie dotarła do potrzebujących. Proszę o informacje dotyczące Pańskiej obietnicy"

- napisała na Twitterze europoseł.

Mając na uwadze trudne warunki panujące na wyspie oraz fakt, że systematycznie odmawiacie przyjmowania nawet sierot z przepełnionych obozów, argumentując to "skuteczną pomocą na miejscu", przesyłam do premiera oficjalne zapytanie odnośnie tej "skuteczności"

 - podkreśliła Ochojska. Jednocześnie zachęciła do wpłat w ramach organizowanej przez siebie zbiórki na organizacje działające na Lesbos.

Na wpisy europosłanki odpowiedzieli polscy dyplomaci. Wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Paweł Jabłoński.

"Szanowna Pani Europoseł, 156 domów modułowych zostało przekazanych Grecji na początku października. Informowaliśmy o tym" - napisał Jabłoński i udostępnił wpis, który potwierdza wsparcie polskiego rządu. "Zanim poda się w świat nieprawdziwą informację, naprawdę warto sprawdzić" - dodał wiceszef MSZ. 

Artur Lompart, ambasador Polski w Grecji przypomniał również o przekazaniu domów modułowych. 

"Strona grecka, która obecnie nimi dysponuje, nigdy nie zamierzała umieszczać ich w ośrodku Moria czy też w ośrodku przejściowym, gdyż zostaną one docelowo zamknięte, a ich mieszkańcy zostaną umieszczeni w nowobudowanych, stałych ośrodkach na wyspie Lesbos i w Attyce" - napisał na Twitterze Lompart.

Ambasador odniósł się także do zbiórki prowadzonej przez Ochojską.

O udzielonej pomocy przypomniał także Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, Twitter, pap

#Janian Ochojska #pomoc #uchodźcy

albicla.com@michaldzierzak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo