Papież zreformował kodeks karny w Watykanie. Podkreślił znaczenie "nowej wrażliwości"

Papież Franciszek reformuje watykański kodeks karny. Specjalnym listem wprowadził m.in. możliwość złagodzenia kary oraz konieczność opracowania planu resocjalizacji.

pixabay.com/martineci999

Uzasadniając konieczność wydania nowych przepisów Ojciec Święty powołał się na „nowe wrażliwości naszych czasów”, wymagające – jego zdaniem – aktualizacji wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych. 

W liście motu proprio papież postanowił, że w przypadku dobrego sprawowania osoby skazanej i poddania się przez nią procesowi resocjalizacji możliwa jest redukcja wyroku w wymiarze od 45 do 120 dni za każdy rok odbytej kary.

Ponadto, jak wskazał Franciszek, na początku odbywania kary skazany przez watykański wymiar sprawiedliwości w porozumieniu z sędzią musi opracować plan resocjalizacji, obejmujący zobowiązanie do podjęcia kroków w celu anulowania lub złagodzenia skutków popełnionego przestępstwa, w tym wynagrodzenie szkód.

Skazany może także zaproponować, że będzie wykonywał prace użyteczne publicznie lub będzie działał w wolontariacie. Przewidziane są także kroki mające na celu krzewienie, tam gdzie to możliwe, „mediacji z osobą poszkodowaną” - postanowił papież.

Kolejna modyfikacja to zgoda na proces bez udziału oskarżonego, gdy ten odmawia udziału w rozprawie bez uzasadnionej przyczyny. W takich przypadkach będzie go reprezentował obrońca. W szczególnej sytuacji sędzia może zawiesić proces. 

 

Źródło: KAI, pap, niezalezna.pl

#papież Franciszek #kodeks karny #Watykan

albicla.com@michaldzierzak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo