Podpisana zostanie deklaracja grupy V4

Podczas środowego szczytu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej w Krakowie zostanie przyjęta deklaracja wytyczająca cele na przyszłość V4 oraz deklaracja cyfrowa - zapowiedział we wtorek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.

gov.pl

W środę w Krakowie odbędzie się szczyt szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela z okazji 30-lecia Współpracy Wyszehradzkiej. 1 lipca ub. roku rozpoczęła się roczna prezydencja Polski w V4.

- Jutro moment kulminacyjny naszej prezydencji, obchody 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej. Na zaproszenie premiera Mateusza Morawieckiego do Krakowa na tę część tradycyjną obchodów, upamiętniającą historię Grupy Wyszehradzkiej, na Wawel, przyjadą premierzy państw V4 oraz przewodniczący Rady Europejskiej - gość specjalny, podkreślający usytuowanie Grupy Wyszehradzkiej w strukturach europejskich - Charles Michel

- mówił Szynkowski vel Sęk na konferencji prasowej.

Poinformował, że w pierwszej części szczytu zaplanowano dyskusję o historii Grupy Wyszehradzkiej oraz podsumowanie skuteczności V4.

- Będzie też przyjęcie szczegółowej deklaracji (...) wytyczającej cele na przyszłość Grupy Wyszehradzkiej

- zapowiedział.

Wiceminister spraw zagranicznych nie chciał powiedzieć, co konkretnie znajdzie się w deklaracji, ale zapewnił, że "będzie to najbardziej szczegółowy dokument, jeśli chodzi o obszary współpracy w dotychczasowym 30-leciu Grupy Wyszehradzkiej".

- Nie będzie to dokument celebracyjny, okolicznościowy, koncentrujący się na warstwie dekoracyjnej. Będzie to dokument konkretny, wskazujący wprost obszary współpracy

 - zapowiedział Szynkowski vel Sęk.

W drugiej części szczytu, w Centrum Kongresowym w Krakowie odbędzie się dyskusja o agendzie cyfrowej, nowych technologiach i sektorze gamingu.

- Będzie też przyjęta deklaracja cyfrowa

- poinformował wiceszef MSZ.

- Łączy nas nie tylko geografia, łączy nas nie tylko historia, czy wspólne, podobne rozumienie słów "wolność" i "solidarność", ale podobne wyzwania społeczno-gospodarcze

 - oświadczył wiceminister.

Według niego, "Grupa Wyszehradzka jest jednym z najtrwalszych i najbardziej efektywnych formatów współpracy regionalnej".

- Przebyliśmy wspólnie długą drogę - od dominacji sowieckiej do Unii Europejskiej i NATO. Od gospodarki centralnie planowanej do jednego z największych sukcesów gospodarczych w skali globu. Od bycia przedmiotem polityki innych do bycia podmiotem, do bycia siłą regionalną, ale też siłą z oddziaływaniem globalnym

 - mówił Szynkowski vel Sęk.

Zapowiedział, że przez kolejne 30 lat V4 chce zbliżyć społeczeństwa, wzmocnić swoją markę, uatrakcyjnić region dla inwestorów, rozwijać turystykę i gospodarkę.

- Grupa Wyszehradzka ma przyszłość i o tym będzie z pewnością mówił premier Mateusz Morawiecki

- dodał wiceszef MSZ.

Pytany, jakie będą plany Polski na drugą połowę sprawowania prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej zastrzegł, że dużo będzie zależało od warunków epidemicznych, ale Polska chciałaby, aby odbyło się jeszcze co najmniej jedno spotkania premierów państw V4, "w miarę możliwości w formacie V4 plus, czyli z istotnym partnerem zewnętrznym".

Szynkowski vel Sęk dodał, że planowane są jeszcze dwa spotkania ministrów spraw zagranicznych państw V4 m.in. w sprawie Bałkanów Zachodnich, Polska jest też zainteresowana planem rozwoju Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego, który pozwala na finansowanie różnych projektów.

- Polska chce postawić na rozwój komponentu związanego z wymianą młodzieży, po to, żeby tworzyć swoiste pokolenie V4

- dodał wiceszef MSZ.

Grupa Wyszehradzka jest jednym z owoców upadku komunizmu i transformacji ustrojowej w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Za umowną datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 roku, kiedy ówcześni prezydenci Polski Lech Wałęsa i Czechosłowacji Vaclav Havel oraz premier Węgier Jozsef Antall podpisali deklarację określającą cele i warunki wzajemnej współpracy. Miało to miejsce w węgierskim Wyszehradzie, gdzie w XIV wieku spotykali się królowie Polski, Czech i Węgier na negocjacje gospodarcze i polityczne.

Cele Grupy zmieniały się w kolejnych latach i określały współpracę początkowo trzech, a po rozpadzie Czechosłowacji w 1993 roku czterech krajów. Wraz z ich osiągnięciem współpraca ta słabła i po jakimś czasie była wznawiana, tak jak po przyjęciu w 1999 roku Polski, Czech i Węgier do NATO oraz po wstąpieniu Polski, Czech, Węgier i Słowacji do UE w 2004 roku. 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#MSZ #Szymon Szynkowski vel Sęk #Grupa Wyszehradzka

albicla.com@adriansiwek
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo