Varga: 'V4 broni idei Europy Narodów"

Grupa Wyszehradzka stworzyła w ostatnich latach alternatywę dla utopii Stanów Zjednoczonych Europy - oświadczyła minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga w poniedziałek na Facebooku w 30-lecie powstania Grupy V4.

Spotkanie prezydentów Słowacji, Polski, Węgier i Czech / fot. Jakub Szymczuk - www.prezydent.pl

„Grupa Wyszehradzka zdołała w ostatnich latach stworzyć zdecydowaną i silną alternatywę wobec utopii Stanów Zjednoczonych Europy, śmiało broniąc idei Europy Narodów. Razem powstrzymaliśmy imigrację, obroniliśmy nasze granice i umieściliśmy Europę Środkową na mapie świata zarówno w sensie gospodarczym, jak i politycznym”

 napisała Varga.

Podkreśliła też, że dzięki współpracy V4 region w ciągu 30 lat stał się gospodarczym motorem Europy i jej najszybciej rozwijającym się obszarem. Jest jednak nie tylko zrzeszeniem gospodarczym, lecz również wspólnotą wartości, którą ściśle spaja kultura chrześcijańska, suwerenność narodowa, historia i tradycje.

Jak zaznaczyła Varga, Grupa Wyszehradzka wspólnie ogłosiła, że nie chce więcej Europy, tylko mądrzejszej Europy, którą należy oprzeć na państwach narodowych i traktatach.

„Kraje Europy Środkowej, V4, należą już dziś do państw, które kształtują i formują politykę Unii, nasza zdolność do realizowania swoich interesów umożliwia walkę, a nasza jedność jest przykładna i godnie koronuje 30-letnie ścisłe współdziałanie i wytrwałą pracę” – napisała Varga.

„Wspólnie możemy dokonać więcej”

- zakończyła.

Grupa Wyszehradzka jest regionalną formą współpracy Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Za datę jej powstania przyjmuje się 15 lutego 1991 r., kiedy to ówcześni prezydenci Polski - Lech Wałęsa i Czechosłowacji - Vaclav Havel oraz premier Węgier Jozsef Antall podpisali w węgierskim mieście Wyszehrad wspólną deklarację, określającą cele i warunki wzajemnej współpracy.

Od 2004 r. wszystkie kraje V4 są członkami Unii Europejskiej, a Grupa Wyszehradzka stanowi forum wymiany doświadczeń oraz wypracowywania wspólnych stanowisk w sprawach dotyczących regionu i UE. Polska od 1 lipca 2020 roku sprawuje prezydencję w Grupie.


 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#Judit Varga #Grupa V4 #Grupa Wyszehradzka

Albicla.com@OlekMimier
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo