Z OSTATNIEJ CHWILI

Zmarł Mieczysław Gil, działacz Solidarności, opozycjonista prześladowany w PRL, uczestnik obrad okrągłego stołu, były poseł i senator, b. przewodniczący Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego - IPN • • •

Nowa szefowa Światowej Organizacji Handlu

Nigeryjska ekonomistka, była minister finansów i spraw zagranicznych Nigerii dr Ngozi Okonjo-Iweala została w poniedziałek wybrana nową dyrektor generalną Światowej Organizacji Handlu WTO.

Ngozi Okonjo-Iweala
World Trade Organization, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Jest ona pierwszą kobietą w historii WTO i pierwszą Afrykanką wybraną na to stanowisko, które obejmie 1 marca. Jej kadencja zakończy się 31 sierpnia 2025 roku z możliwością przedłużenia

Okonjo-Iweala od 2016 roku jest prezesem zarządu globalnego sojuszu szczepionkowego GAVI.

Jako dyrektor generalny WTO 66-letnia Okonjo-Iweala będzie między innymi pośredniczyć w międzynarodowych rozmowach handlowych w obliczu trwałego konfliktu między USA a Chinami i reagować na presję reformy zasad handlu. Do jej zadań należeć będzie też przeciwdziałanie protekcjonizmowi spotęgowanemu przez pandemię COVID-19.

WTO utworzona w 1995 roku ma swoją siedzibę w Genewie. Organizacją kierowało dotychczas sześciu mężczyzn: trzech Europejczyków, Nowozelandczyk, Tajlandczyk i Brazylijczyk.

Okonjo-Iweala większość swego życia spędziła w USA. Studiowała na Harvardzie i w MIT w USA. Przez 25 lat pracowała w Banku Światowym. Wróciła do kraju w 2003 roku, gdzie jako minister finansów z powodzeniem wynegocjowała umorzenie wielomiliardowego nigeryjskiego długu w Klubie Paryskim.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#WTO #Światowa Organizacja Handlu #Nigeria

albicla.com@MateuszTomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo