Jan Paweł II i Ali Agca na banknocie "kolekcjonerskim". Cenckiewicz do NBP: Ścigajcie ten proceder

W sieci pojawiły się zdjęcia "banknotów kolekcjonerskich" przedstawiających św. Jana Pawła II oraz... Ali Agcę - zamachowca, który do niego strzelał w 1981 roku. To najprawdopodobniej fotomontaż, choć opatrzony nazwą "Narodowy Bank Polski". Profesor Sławomir Cenckiewicz zaapelował do NBP, by ścigać autorów tego "dzieła".

Prof. Sławomir Cenckiewicz
Fot. Filip Blazejowski/Gazeta Polska

W sobotę na Twitterze historyk prof. Sławomir Cenckiewicz udostępnił post dotyczący banknotów opatrzonych dopiskiem wskazującym, że może być to banknot kolekcjonerski Narodowego Banku Polskiego. Wizerunek papieża Jana Pawła II umieszczono razem z... zamachowcem, który do niego strzelał - Ali Agcą. 

- Oby to był fejk - napisał prof. Cenckiewicz. Wiele wskazuje na to, że to zwykły fotomontaż, ale wykorzystano na nim nazwę NBP.

Po chwili post zniknął, a historyk w kolejnym wpisie zaapelował do Narodowego Banku Polskiego, by podjąć odpowiednie kroki wobec osób, które zdecydowały się na wykorzystanie nazwy banku do takiej działalności. 

Banknoty kolekcjonerskie NBP

Narodowy Bank Polski wypuszcza w obieg banknoty kolekcjonerskie, ale pełna ich lista znajduje się na stronie internetowej banku. Pierwszy polski banknot kolekcjonerski został wyemitowany przez Narodowy Bank Polski w 2006 roku i był to banknot „Jan Paweł II” o nominale 50 zł. Od tego czasu wydawane były banknoty kolekcjonerskie m.in. dotyczące Bitwy Warszawskiej, 90-lecia i 100-lecia odzyskania niepodległości, 300-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, 1050. rocznicy Chrztu Polski, 600. rocznicy urodzin Jana Długosza, 100.rocznicy utworzenia Legionów Polskich, 100. rocznicy przyznania Nagrody Nobla Marii Skłodowskiej-Curie, 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina czy  200. rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego.

Decydując się na zakup banknotu kolekcjonerskiego, warto sprawdzić jego autentyczność. Może się bowiem okazać, że kupujemy podróbkę, których nie brakuje, szczególnie na zagranicznych portalach. Produkujący "fałszywki" nierzadko próbują je uwiarygodnić, dodając na nie napisy, takie jak "Narodowy Bank Polski" czy znaki charakterystyczne dla prawdziwych banknotów.

Kilka dni temu Narodowy Bank Polski wydał komunikat w sprawie pozłacanych wyrobów oferowanych jako banknot kolekcjonerski. Również zawierały wizerunek św. Jana Pawła II. 

- Narodowy Bank Polski (NBP) oświadcza, że działalność firmy Tryton Finanse spółka z o.o. z siedzibą w Tarnowskich Górach, w zakresie oferowania w sprzedaży internetowej pod marką „Narodowy Skarbiec” wyrobów określanych jako „banknot kolekcjonerski”: „Jan Paweł II” o nominale 50 zł (z różnymi wizerunkami) i „Bitwa Warszawska 1920” o nominale 20 zł nie ma żadnego związku z Narodowym Bankiem Polskim, a wykorzystywanie wzoru, nazwy i innych elementów emitowanych przez NBP banknotów nastąpiło bez zgody NBP

- napisano w komunikacie.

Oferowane jako pozłacane banknoty kolekcjonerskie przedmioty nie są emitowane przez NBP, nie są znakami pieniężnymi Rzeczypospolitej Polskiej i nie stanowią prawnego środka płatniczego w naszym kraju. Zgodnie z Konstytucją RP i ustawą o NBP tylko Narodowy Bank Polski może emitować znaki pieniężne będące prawnym środkiem płatniczym (pieniądzem polskim). Zarządzenia emisyjne Prezesa NBP, zawierające m.in. wzór emitowanego znaku pieniężnego, są zawsze publikowane w Monitorze Polskim.

Narodowy Bank Polski złożył w powyższej sprawie zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez firmę emitującą banknoty.

 

Źródło: niezalezna.pl

#św. Jan Paweł II #Sławomir Cenckiewicz

albicla.com@michalkowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo