Turysto, uważaj! Utrudnienia w wynajmie mieszkań w Hiszpanii

Rząd wspólnoty autonomicznej Walencji, na wschodzie Hiszpanii, opublikował dekret zakazujący wynajmu mieszkań turystom. Dokument przewiduje kontrole na terenie prywatnych nieruchomości, gdzie prowadzona jest taka usługa bez rejestracji aktywności gospodarczej.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

W dekrecie władze wspólnoty Walencji podały, że przedmiotem inspekcji będzie posiadanie przez właścicieli odpowiednich pozwoleń na wynajmowanie mieszkań turystom. Maksymalną karę za złamanie prawa ustanowiono na 600 tys. euro.

Zgodnie z nowymi przepisami właściciel miejsca, w którym prowadzony jest wynajem turystyczny, będzie zobowiązany do podania w ogłoszeniu numeru, pod którym zarejestrowana została tego typu aktywność gospodarcza. Nakaz ten dotyczy również ofert publikowanych w internecie.

Dekret władz wspólnoty autonomicznej Walencji bazuje na decyzji Sądu Najwyższego Hiszpanii z 2020 r. W grudniu opublikował on swoje orzeczenie w sprawie możliwości ograniczania przez samorządy terytorialne wynajmu turystom mieszkań prywatnych. Werdykt odnosił się do planu zagospodarowania przestrzennego miasta Bilbao, w którym pojawiły się takie restrykcje.

Szacuje się, że oficjalnie działalność w zakresie wynajmu lokali turystom prowadzona jest obecnie w Hiszpanii w ponad 320 tys. obiektów mieszkalnych.

Poza Bilbao zakaz wynajmowania turystom prywatnych mieszkań na terenie całości lub części miast obowiązuje m.in. także w Barcelonie, San Sebastian i Palma de Mallorca.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Walencja #Hiszpania #turystyka

albicla.com@michalkowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo