Kawa w ciąży? Kofeina może zaszkodzić dziecku!

Pita w czasie ciąży kawa może powodować zaburzenia w rozwoju mózgu dziecka. Skutkiem mogą być kłopoty z koncentracją, hiperaktywność i inne problemy z zachowaniem.

Negative-Space/pixabay.com/service/license/

Przeprowadzone na amerykańskim University of Rochester badanie sugeruje, że spożywana przez ciężarną kobietę kofeina zaburza rozwój ważnych ścieżek neuronalnych w mózgu dziecka.

Są to raczej subtelne efekty i nie doprowadzają do poważnych problemów psychiatrycznych. Powodują minimalne, ale zauważalne zaburzenia zachowania, co powinno nas skłonić do rozważenia długoterminowych skutków spożywania kofeiny w czasie ciąży.
- mówi dr John Foxe, współautor publikacji, która ukazała się w piśmie „Neuropharmacology”.

Badanie objęło ponad 9 tys. dzieci w wieku 9-10 lat. 

Niepokojące objawy

Wystawienie na kofeinę w okresie płodowym wywoływało kłopoty z koncentracją, nadaktywność i inne zaburzenia zachowania. Naukowcy przeanalizowali też skany mózgów badanych dzieci. W ten sposób wykryli zmiany w organizacji istoty białej, która łączy różne rejony mózgu. 

Unikalne jest to, że mamy biologiczny mechanizm, który działa inaczej pod wpływem konsumowanej w czasie ciąży kofeiny. Wcześniejsze badania pokazywały, że dzieci wypadają inaczej na testach sprawdzających IQ lub mają inne psychopatologie. Mogło to mieć jednak także związek z demografią i trudno było to rozróżnić bez biologicznych markerów. Dysponujemy teraz punktem startu dla dalszych badań, które pozwolą nam dowiedzieć się, kiedy dokładnie zmiany w mózgu się pojawiają
- zwraca uwagę jeden z naukowców Zachary Christensen.

Badacze podkreślają jednocześnie, że dzieci w łonie mam nie mają enzymu potrzebnego do dezaktywacji kofeiny.

Niestety zdobyte informacje nie mówią, w którym okresie ciąży kofeina najbardziej szkodzi, ani czy wykryte zmiany tworzą się już w czasie rozwoju płodowego, czy może później.

Na pewno warto zachować ostrożność. 

Obecne kliniczne zalecenia już dzisiaj mówią o ograniczeniu spożycia kofeiny w czasie ciąży do nie większej ilości niż dwie filiżanki dziennie. W dłuższej perspektywie mamy nadzieję na opracowanie lepszych zaleceń dla matek. W międzyczasie powinny zasięgnąć porady lekarza na temat możliwych wątpliwości.
- mówi Christensen.
 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#kawa #ciąża #dzieci #kofeina #zdrowie #styl życia #dieta

albicla.com@MariolaLukawska
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo