Grodzka (prawie) wicemarszałkiem. A WHO o transseksualizmie – zaburzenie umysłowe

  

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w oficjalnych dokumentach określa transseksualizm jako zaburzenie behawioralne i umysłowe. A dziś premier Donald Tusk ogłosił, że zagłosuje „za” wyborem Anny Grodzkiej, kandydatki Ruchu Palikota na wicemarszałka Sejmu.

Podczas dzisiejszej konferencji premier Donald Tusk stwierdził, że nie widzi przeszkód, aby Anna Grodzka została wicemarszałkiem Sejmu. Zakładając, że posłankę Ruchu Palikota, oprócz Platformy Obywatelskiej, poprą również posłowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej, to zostanie ona wicemarszałkiem Sejmu.Tymczasem na aktualnie obowiązującej liście "zaburzeń umysłowych i behawioralnych" w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD) Światowej Organizacji Zdrowia cały czas znajduje się transseksualizm. Należy sprawdzić kategorię „zaburzenia behawioralne i umysłowe”, a następnie wejść w podkategorię „zaburzenia tożsamości płciowej”. Wprawdzie socjaliści domagają się, aby wspomniana lista została zmodyfikowana i prawdopodobnie stanie się to do 2015 roku, ale według WHO transseksualizm jest zaburzeniem umysłowym.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Rzecznik praw pacjenta pomoże przy Centrum Matki Polki

/ https://www.iczmp.edu.pl/

  

Ochrona praw pacjenta oraz poprawa komunikacji między chorymi i personelem medycznym to główne cele porozumienia, które podpisali rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec i dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) w Łodzi Maciej Banach.

"To bardzo ważne dla naszych pacjentów porozumienie, które pomoże rozpropagować wiedzę na temat ich praw. Będziemy zapoznawać z nią lekarzy i personel, ale również samych pacjentów. Chodzi o poprawę opieki w szpitalu i prawidłową wymianę informacji – aby pacjent mógł dowiedzieć się więcej o przebiegu swojego procesu diagnostycznego i terapeutycznego"

– zaznaczył dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki.

Zdaniem Banacha, podstawą współpracy będzie edukacja zarówno personelu medycznego, jak i pacjenta. Zapowiedział też, że w przyszpitalnej szkole dla małych pacjentów prowadzone będą zajęcia dot. wiedzy o zdrowiu. Wprowadzenie takiego przedmiotu do szkół od dawna postuluje rzecznik praw pacjenta, który chciałby, by od najmłodszych lat przekazywać uczniom informacje o zdrowym stylu życia, odżywianiu, aktywności fizycznej i profilaktycznych badaniach.

"Deklarujemy pomoc co do kwestii prawnych, związanych z różnego rodzaju regulaminami, postanowieniami, które w szpitalu funkcjonują – przejrzymy procedury pod kątem zgodności związanych z prawami pacjenta. Przeprowadzimy ankiety wśród pacjentów, aby ustalić co można zmienić, by ich prawa lepiej funkcjonowały"

– podkreślił Chmielowiec.

Według rzecznika najwięcej kierowanych do niego skarg dotyczy przestrzegania prawa pacjenta do świadczeń zdrowotnych udzielanych zgodnie z aktualną wiedzą medyczną i należytą starannością. Z kolei – w jego opinii - w dziedzinie prawa do informacji i wyrażania zgody, a także dostępu do dokumentacji medycznej zaszło wiele pozytywnych zmian.

Chorzy mają jednak nadal problemy z wyegzekwowaniem prawa do zapewnienia intymności i godności.

Najwięcej zastrzeżeń kierowanych jest w związku z funkcjonowaniem szpitalnych oddziałów ratunkowych, a w dalszej kolejności - ginekologiczno-położniczych i ortopedycznych.

Po ogłoszonym niedawno raporcie Fundacji Rodzić po Ludzku, w którym pacjentki krytycznie oceniły poziom opieki na oddziałach położniczych w Łódzkiem, rzecznik praw pacjenta podjął decyzję o przygotowaniu własnej analizy sytuacji w tym regionie – jej podsumowanie ma być opublikowane na początku przyszłego roku.

"Zbieramy informacje dotyczące tego, na co skarżą się pacjentki. Oprócz skarg na zbyt opóźnione, czy – zdaniem pacjentek – niewłaściwe decyzje terapeutyczne, np. dotyczące metody rozwiązania ciąży, jest wiele związanych z nieprzestrzeganiem prawa do intymności i godności, czyli kwestii komunikacji z personelem, przedmiotowego traktowania pacjentek, tego jakie słowa są używane i w jakim kontekście"

– wyjaśnił rzecznik.

Jak zaznaczyli obaj sygnatariusze, decyzja o podpisaniu porozumienia została podjęta wcześniej i nie jest wynikiem niekorzystnego także dla Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki raportu Fundacji Rodzić po Ludzku. Banach podkreślił, że spotkał się z przedstawicielkami tej organizacji.

"Efektem spotkania będzie powołanie grup roboczych z udziałem ekspertek Fundacji oraz naszych lekarzy i pielęgniarek, po to by bardzo szczegółowo zapoznać się z raportem i zastanowić się, jak unikać w przyszłości niewłaściwych sytuacji"

– poinformował Banach.

Dyrektor Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki dodał, że również pracownicy szpitala chcą być źródłem wiedzy dla Fundacji Rodzić po Ludzku. "To nie jest żadne usprawiedliwienie, ale do nas trafiają najcięższe przypadki, często ratujemy życie i w takich warunkach wymóg związany z przekazywaniem informacji pacjentce jest bardzo trudny, mogą też pojawić się emocje" – wyjaśnił.

Banach przyznał, że zawsze z dużym bólem czyta negatywne opinie na temat Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki, jakie pojawiają się w mediach czy raporcie Fundacji.

"Wiemy, że mamy najlepszych specjalistów, najlepsze możliwości diagnostyki i terapii i chcemy być jeszcze lepsi w komunikacji lekarz – pacjent. Chcemy, by pacjentki, dzieci, ich rodziny nie czuli się zagrożeni, mieli pełną wiedzę i żeby budowana przez lata niekorzystna opinia, uległa zmianie"

– podkreślił.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl