Nadkom. Iwona Jurkiewicz podała w środę, że funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali trzy osoby w związku ze śledztwem dot. działalności grupy przestępczej "PsychoFans", nadzorowanym przez Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK w Katowicach. Kolejne trzy osoby na przesłuchania w charakterze podejrzanych doprowadzono z zakładów karnych.

Działania przeprowadzono pod koniec stycznia na terenie województwa podkarpackiego, śląskiego oraz małopolskiego. Policjanci zabezpieczyli amunicję, telefony komórkowe, komputery i inne nośniki danych, oraz dokumentację. Przejęty materiał obecnie jest szczegółowo analizowany. Zabezpieczono także 160 tys. zł w gotówce

 – poinformowała rzeczniczka biura śledczego.

Prokurator przedstawił dwóm zatrzymanym zarzuty dotyczące powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych, natomiast trzeci z zatrzymanych i trzy osoby doprowadzone z zakładów karnych usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i udziału w obrocie znacznymi ilościami amfetaminy. Na wniosek oskarżyciela sąd zastosował tymczasowe aresztowanie wobec Rafała L., Jerzego K., Grzegorza O., Tadeusza P. oraz Grzegorza B.

Jak podała nadkom. Jurkiewicz, wspólne śledztwo przez PK i CBŚP prowadzone jest "od wielu miesięcy". Członkowie wywodzącego się ze Śląska gangu "PsychoFans" mieli działać w latach 2014–2017 przede wszystkim na terenie Chorzowa, Katowic i Krakowa. Członkowie grupy mieli dopuszczać się przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, pobić, bójek z pseudokibicami innych klubów piłkarskich, rozbojów, oszustw, porwań, podrabiali dokumenty i handlowali narkotykami. "Materiał dowodowy wskazuje, że członkowie gangu mogą być również odpowiedzialni za wyłudzenie blisko 90 tys. litrów oleju napędowego" – podała policjantka.

"Dotychczas prokurator oskarżył 108 członków zorganizowanej grupy przestępczej, natomiast aktualnie w śledztwie występuje 57 podejrzanych" – przekazał w środę Dział Prasowy PK. Śledztwo określane jest jako rozwojowe.