Premier zapytany o sytuację w Porozumieniu

Myślę, że szybko koledzy w ramach Porozumienia dojdą do porozumienia - w ten sposób premier Mateusz Morawiecki odniósł się we wtorek do sytuacji we współtworzącym Zjednoczoną Prawicę ugrupowaniu.

Logo Porozumienia / archiwum

- Nie zajmuję się sytuacją w ramach Porozumienia. Jestem przekonany, że Zjednoczona Prawica przetrwa i to niewielkie zawirowanie - myślę, że szybko koledzy w ramach Porozumienia dojdą do porozumienia

- powiedział szef rządu zapytany na konferencji prasowej o sytuację w Porozumieniu.


Spór w Porozumieniu nasilił się pod koniec ubiegłego tygodnia. Niektórzy działacze Porozumienia podnosili, że w październiku ub.r. zarząd partii, rozszerzony na wniosek Jarosława Gowina, uzupełniony został niezgodnie ze statutem. Pojawiły się też opinie, że kadencja Gowina jako szefa Porozumienia skończyła się w kwietniu 2018 r., a na nadzwyczajnym kongresie Porozumienia, który miał miejsce jesienią 2017 r. wybrane zostały inne władze partii, ale nie prezes.

W ubiegły czwartek pojawiły się informacje, że europoseł Adam Bielan został zawieszony w prawach członka Porozumienia, podobnie jak troje innych działaczy, wobec których skierowano do sądu koleżeńskiego wnioski o wydalenie z ugrupowania. W piątek zaś zastępca rzecznika Porozumienia Jan Strzeżek poinformował, że decyzją krajowego że decyzją krajowego sądu koleżeńskiego Bielan oraz poseł Kamil Bortniczuk zostali wykluczeni z Porozumienia z powodu wielokrotnego złamania statutu partii.

Jednak Bielan i część działaczy Porozumienia stoją na stanowisku, że wykluczenie to jest niezgodne ze statutem partii, a źródłem całej sprawy jest to, że kadencja Gowina jako szefa Porozumienia skończyła się w kwietniu 2018 r. i od trzech lat formalnie nie jest on prezesem partii. W związku z tym Bielan uważa, że przejął obowiązki prezesa Porozumienia jako szef Konwencji Krajowej partii po tym, gdy uznał tak 4 lutego sąd koleżeński - w składzie uznawanym przez część działaczy.

W ubiegły piątek po południu na koncie partii na Twitterze pojawiło się oświadczenie podpisane przez większość parlamentarzystów Porozumienia, w którym udzielili oni "pełnego poparcia Jarosławowi Gowinowi, jako wybranemu demokratycznie i bez głosów sprzeciwu prezesowi zarządu krajowego naszej partii".

Rzeczniczka Porozumienia posłanka Magdalena Sroka powiedziała w poniedziałek, że prezes Porozumienia Jarosław Gowin zawiesił swoją obecność na posiedzeniu Rady Koalicji, które odbędzie się w tym tygodniu. Decyzja ta ma związek z bieżącą sytuacją w partii oraz zachowaniem mediów publicznych, które - jak powiedział jeden z polityków partii - "odwołały występy wszystkich polityków Porozumienia i zaczęły zapraszać byłych polityków Porozumienia, przedstawiając ich jako obecnych w absolutnie nieuprawniony sposób".

W poniedziałek Adam Bielan spotkał się z szefem PiS Jarosławem Kaczyńskim, a później powiedział dziennikarzom, że rozmowa dotyczyła bieżącej sytuacji w Porozumieniu oraz koalicji rządzącej. Dodał, że zadeklarował w "imieniu władz Porozumienia" poparcie dla Zjednoczonej Prawicy oraz programu "Nowy Polski Ład".

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Porozumienie #Adam Bielan #Jarosław Gowin

Albicla.com@OlekMimier
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo