Intensywne opady śniegu trwają w ponad połowie obwodów kraju. W siedmiu z nich wprowadzono na niektórych drogach ograniczenia dla transportu ciężarowego.

Od poniedziałku pojazdy wielkogabarytowe nie mogą wjeżdżać do Kijowa. Przy wjazdach do stolicy - jak przekazały władze - rozstawiono punkty, w których kierowcy ciężarówek mogą się ogrzać. Agencja zajmująca się drogami Ukrawtodor podała, że na postojach oczekuje ponad 3 tysiące ciężarówek.

W związku z silnym wiatrem i mokrym śniegiem mieszkańcy 273 miejscowości w 12 obwodach są pozbawieni prądu - poinformowała państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych.

Media relacjonują, że w korkach stanął m.in. Kijów i Lwów. Władze stolicy zarekomendowały rodzicom, by mimo otwartych szkół i przedszkoli ich dzieci zostały w domach i miały zdalne lekcje. Państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych prosi o unikanie jazdy samochodem.

Warunki pogodowe wpływają też na działanie podkijowskiego lotniska Boryspil, gdzie odwołano kilka rejsów, a kilka jest opóźnionych - podaje Ukrinform.

Kijowskie władze podkreślają, że śnieg pada już od ponad 30 godzin. Przed południem termometry w stolicy wskazywały minus 5 stopni C.