Przez śnieżyce nie dotarła partia szczepionek

Zaplanowana na poniedziałek kolejna dostawa 17 550 dawek szczepionki Pfizer/BioNTech przeciw Covid-19 nie dotarła do Bułgarii z powodu śnieżyc w Niemczech - podał resort zdrowia w Sofii ostrzegając, że opóźni to plan kampanii szczepień. Dotychczas w kraju zaszczepiono 57 tys. osób.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com/castleguard/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

W niedzielę w Bułgarii rozpoczęło się szczepienie innym preparatem przeciw Covid-19, wyprodukowanym przez koncern AstraZeneca. Nie ustanowiono ograniczeń wiekowych dotyczących stosowania tej szczepionki; w części innych krajów szczepionka tej firmy jest podawana osobom, które nie skończyły 55 lat.

Sofia zamówiła 4,5 mln dawek tego preparatu.

Liczba zakażeń koronawirusem w Bułgarii rośnie - w ostatnich 14 dniach odnotowano ich o 40 proc. więcej w porównaniu z poprzednim dwutygodniowym okresem, a w szpitalach przyjęto o 10 proc. więcej pacjentów z Covid-19. Liczba nowych zakażeń koronawirusem jest wyższa od liczby nowo wyleczonych.

Na naradzie z udziałem premiera Bojko Borisowa w poniedziałek rano nie zaostrzono restrykcji epidemicznych ani nie wycofano się z podjętej tydzień wcześniej decyzji o poluzowaniu lockdownu (m.in. otwarto szkoły, centra handlowe i siłownie).

Według Borisowa nie dojdzie do planowanego na połowę lutego otwarcia lokali gastronomicznych. Obecnie w kraju czynne są wyłącznie restauracje w hotelach, jeżeli klienci mają w nich rezerwacje.

W ostatnim tygodniu w Bułgarii odsetek wyników pozytywnych wśród wykonywanych testów przekracza 8 proc. Od marca 2020 roku wykryto w kraju łącznie 223 734 infekcje koronawirusem, na Covid-19 zmarło 9 331 osób, w tym 20 w ciągu ostatniej doby.

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#szczepionki #koronawirus #Bułgaria

albicla.com@michalgradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo