Borrell w ogniu bezlitosnej krytyki polityków i mediów. "Zbłaźnił się, zhańbił, powinien zrezygnować"

Zachodni politycy i dyplomaci bardzo ostro krytykują szefa dyplomacji UE Josepa Borrella za jego zachowanie podczas ubiegłotygodniowej wizyty w Moskwie. Niektórzy uważają, że Hiszpan powinien podać się do dymisji. Według nieoficjalnych informacji na dzisiejszym spotkaniu ambasadorów państw Unii ma być omawiana wizyta Borrella i kilkanaście państw oczekuje, że zda on osobistą relację.

Joseph Borrell
By European Parliament from EU - Hearing of Josep Borrell, High Representative / Vice President-designate, A stronger Europe in the World, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=82912615

"To po prostu przerażające" - napisał na Twitterze Guy Verhofstadt, europoseł i były premier Belgii, który zaatakował Borrella za nieprzygotowanie się do wizyty. "Rosja nie tylko robi z UE głupka, ale my na to pozwalamy. Borrell nie powinien był jechać do Moskwy bez komunikatu o sile UE wspartego mandatem sankcyjnym".

Była minister obrony Litwy, a obecnie europosłanka Rita Juknevicziene potępiła ogólny wydźwięk przesłania wizyty wysokiego przedstawiciela UE, jakoby Bruksela i Moskwa mogły współpracować pomimo nieporozumień. "Borrell musi pomyśleć o rezygnacji" - napisała na Twitterze.

Dyplomaci USA nie krytykowali publicznie Hiszpana, ale w rozmowach, na które powołuje się radio Voice of America (VOA) przyznawali, że mieli poważne obawy przed wyjazdem Borrella do Moskwy, iż Kreml wciągnie go w pułapkę. Co też się stało.

"Borrell się zhańbił"

"Borrell zhańbił się swoją niezdarną wizytą w Moskwie" - napisał na Twitterze były brytyjski dyplomata David Clark. "UE mówi o osiągnięciu "strategicznej autonomii", ale najpierw musi osiągnąć strategiczną dojrzałość" - dodał.

Przed wspólną piątkową konferencją prasową Borrella i szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa, były hiszpański minister spraw zagranicznych, ostrzegł rosyjskich gospodarzy, że uwięzienie opozycjonisty Aleksieja Nawalnego sprowadziło stosunki UE-Rosja do bardzo "niskiego poziomu".

Chwilę później sam jednak podważył ten przekaz stwierdzając, że żadne państwo członkowskie UE nie zaproponowało na razie dodatkowych sankcji wobec Rosji, co nie było do końca zgodne z prawdą.

Ławrow wykorzystał konferencję prasową, by w obecności Borrella oskarżyć Zachód o kłamstwa w sprawie próby otrucia Nawalnego, określić UE, jako "niewiarygodnego partnera" i zaatakować Stany Zjednoczone. Szef dyplomacji UE w milczeniu przysłuchiwał się insynuacjom rosyjskiego ministra.

Na chwilę przed konferencją prasową przedstawiciele Kremla ogłosili decyzję o wydaleniu trzech dyplomatów państw unijnych - Niemiec, Polski i Szwecji - za rzekomy udział w niesankcjonowanych wiecach poparcia dla Nawalnego 23 stycznia. Zachodni dyplomaci nie mają wątpliwości, że miało to na celu dodatkowe upokorzenie Borrella i UE, którą Hiszpan reprezentuje.

Dziś na spotkaniu ambasadorów państw członkowskich przy UE w Brukseli ma być omawiana wizyta Borrella w Moskwie - poinformowało dziennikarzy źródło unijne. Z nieoficjalnych informacji wynika, że kilkanaście państw oczekuje, że Borrell osobiście zda relację z wizyty.

Media równie bezlitosne

Amerykański tygodnik "The Washington Examiner", podsumowując wizytę szefa dyplomacji UE w Rosji Josepa Borrella, pisze wprost: "zbłaźnił się". Brytyjski "The Spectator" uważa, że była to jaskrawa demonstracja nieudolności dyplomacji unijnej w wykonaniu wysokiego przedstawiciela.

Wpisując się doskonale w scenariusz rosyjskiej gry dezinformacyjnej szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell zbłaźnił się w piątek sam i ośmieszył UE

 - pisze na swojej stronie internetowej w komentarzu redakcyjnym "The Washington Examiner".

"Borrell udowodnił, że krytycy mieli rację. Były sekretarz stanu USA Mike Pompeo być może umiałby sobie poradzić z Ławrowem. Borrell na pewno nie" - konkluduje "The Washington Examiner".

Wtóruje mu brytyjski "The Spectator", który podsumowuje wizytę, jako "mistrzostwo" nieudolności dyplomacji UE. "Kontrowersyjna wizyta Josepa Borrella w Moskwie była triumfem. Niestety Rosjan" - czytamy na stronie internetowej czasopisma.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Joseph Borrell #Unia Europejska #Rosja #dyplomacja #szef dyplomacji UE

albicla.com@ Mateusz Tomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo