Bezrobocie nadciąga nad Polskę » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Premier: 7 maja Europejski Kongres Gospodarczy, gdzie razem z Ursulą von der Leyen przedstawimy plan dla Europy • • • Premier: 10 maja rekonstrukcja rządu, a jeszcze dziś ogłoszenie planu pomocy dla rolników • • •

Ultrafiolet kontra COVID-19

Promieniowanie ultrafioletowe UV-C, które stanowi część spektrum światła o długości fali od 100 do 280 nm (nanometrów), ma zdolność eliminacji wirusów z naświetlanych powierzchni, jak i z powietrza. Jak to działa? Wirusy zawierają kwasy nukleinowe DNA lub RNA, które po przedostaniu się do komórek człowieka lub zwierząt powodują trwałe zmiany genetyczne. Promieniowanie UV-C działa bezpośrednio na DNA i RNA wirusa, zmieniając jego strukturę chemiczną i w efekcie „obezwładniając” go. Już kilka sekund po ekspozycji powierzchni na ultrafiolet typu UV-C niemal wszystkie bakterie i wirusy, w tym SARS-COV-2, stają się nieszkodliwe dla człowieka.

zdjęcie ilustracyjne
Adrian Malec/pixabay.com/service/license/

Groźne dla wirusa, bezpieczne dla człowieka

Dzięki staraniom specjalistów ds. oświetlenia udało się stworzyć lampę nie tylko skuteczną w likwidowaniu zagrożenia wirusowego, ale także całkowicie bezpieczną dla ludzi. Dotychczas urządzenia emitujące tego rodzaju promieniowanie były najczęściej używane w godzinach nocnych lub w pustych pomieszczeniach, ponieważ samo w sobie bezpośrednie promieniowanie UV-C jest szkodliwe dla człowieka.

Pandemia koronawirusa przyspieszyła jednak prace nad nowym typem lamp. Specjalna konstrukcja sterylizatora lamp nie wymaga opuszczania pomieszczenia podczas jego pracy. Skażone powietrze zasysane jest przez otwory wlotowe do komory dezynfekującej i poddawane jest działaniu skoncentrowanego promieniowania UV-C, powodując natychmiastową eliminację wirusów i bakterii. Zdezynfekowane powietrze opuszcza urządzenie przez wylotowe otwory wentylacyjne. Ruch powietrza wymuszony jest dzięki zastosowaniu wentylatora. Lampa emitująca promieniowanie UV-C jest okryta specjalną osłoną z odbłyśnikiem, przez co wirusobójcze promieniowanie nie jest emitowane na zewnątrz, a urządzenie jest zupełnie nieszkodliwe dla wzroku czy skóry.

Aby dezynfekcja przy pomocy promieniowana UV-C była skuteczna, należy starannie dobrać moc i rodzaj promienników. Ważne jest także odpowiednie rozmieszczenie tych urządzeń. Dzięki temu rozwiązaniu możemy znacząco poprawić warunki mikrobiologiczne np. w miejscu pracy. Naszą ofertą zainteresowali się już pierwsi klienci.
- mówi Marcin Stojek, wiceprezes Zarządu Energi Oświetlenia.

Gdzie zastosować lampy UV-C?

To rozwiązanie polecane jest zwłaszcza do miejsc, w których może przebywać jednocześnie wiele osób. To m.in. placówki medyczne, biura, szkoły, hotele itp. Lampy dezynfekcyjne UV-C są przeznaczone nie tylko do stałego montażu – można je przenosić do różnych pomieszczeń, w zależności od aktualnych potrzeb.

 



Źródło: niezalezna.pl, Infowire.pl, energa.pl

 

#promieniowanie UV #dezynfekcja #ultrafiolet #COVID-19 #styl życia #zdrowie

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
albicla.com@MariolaLukawska
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo