Joanna Lichocka ocenia propozycję Lewicy: To jest po prostu walka polityczna

Posłanki Lewicy zaprosiły posłów innych ugrupowań na spotkanie w sprawie rozwiązań po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Według nich potrzebne są natychmiastowe działania i przyjęcie "ustawy ratunkowej". - Ta propozycja nie jest rozwiązaniem - komentuje poseł Joanna Lichocka.

Joanna Lichocka
fot. TV Republika

W dyskusji w Telewizji Republika Joanna Lichocka (PiS) odniosła się do proponowanej przez Lewicę "ustawy ratunkowej", która jest odpowiedzią na opublikowanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

- Ta propozycja nie jest rozwiązaniem. Ta propozycja zmierza do tego, żeby doprowadzić do aborcji na życzenie, a na to nie ma zgody większości Polaków

- oceniła posłanka PiS.

Zwróciła uwagę, że nie ma "po prostu takiej zgody moralnej (...), żeby można było przerwać ciążę bez względu na wszystko - po prostu, ot, tak - bo to jest kaprys kobiety albo kaprys mężczyzny, który wymaga, zmusza ją do tego".

- Wydaje mi się, że bardzo poważny problem etyczny, problem również medyczny sprowadzają państwo (Lewica - PAP) do walki politycznej. I opowiadają państwo różne rzeczy, niezbyt prawdziwe i niezbyt uczciwe w celu po prostu popularyzacji własnej partii, własnych osób

 - powiedziała Lichocka.

- To jest po prostu walka polityczna - tymczasem mamy rzeczywiście bardzo poważny problem

 - stwierdziła posłanka PiS.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego

27 stycznia w Dzienniku Ustaw został opublikowany wyrok TK z 22 października ub. roku ws. przepisów antyaborcyjnych, a w Monitorze Polskim opublikowano jego uzasadnienie. TK wskazał w uzasadnieniu, że prawdopodobieństwo ciężkich wad płodu nie jest wystarczające dla dopuszczalności aborcji. Po publikacji wyroku stracił moc przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, co TK w październiku uznał za niekonstytucyjne.

Obowiązująca od 1993 r. ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży zezwalała na dokonanie aborcji w trzech przypadkach. Jednym z nich było duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, co TK uznał za niekonstytucyjne. Pozostałe dwa przypadki, w których aborcja jest nadal zgodna z prawem, to sytuacja, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałt, kazirodztwo).

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Joanna Lichocka #Lewica #aborcja

albicla.com@michalkowalczyk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo