W poniedziałek rusza rejestracja nauczycieli. Pierwsze szczepienia - już za tydzień

6 lutego do Polski trafi pierwsza dostawa szczepionek firmy AstraZeneca. Jak zapowiedział dzisiaj na konferencji Michał Dworczyk, w przyszłym tygodniu rozpocznie się szczepienie nauczycieli. W pierwszej kolejności preparat otrzymają ci, którzy pracują stacjonarnie w szkołach, przedszkolach i żłobkach.

Twitter.com/Kancelaria Premiera

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień, poinformował, że 6 lutego do Polski trafi pierwsza dostawa szczepionki AstraZeneca. Będzie tok. 120 tys. dawek. Kolejne dostawy mają dotrzeć 10, 17 i 28 lutego. Do końca lutego do naszego kraju ma trafić milion dawek tego preparatu.

Według przedstawionych wcześniej rekomendacji, szczepionka w głównej mierze przeznaczona będzie do szczepień nauczycieli poniżej 60 roku życia. 

- W poniedziałek rozpoczną się zapisy tych nauczycieli i opiekunów pracujących w żłobkach, którzy będą chcieli zaszczepić się teraz przeciw COVID-19

- powiedział Dworczyk. Szczepienia mają odbywać się w szpitalach węzłowych. W pierwszej kolejności mają być szczepieni nauczyciele obecnie pracujący w trybie stacjonarnym.

- Za tydzień w piątek odbędą się pierwsze szczepienia i mamy nadzieję, że w ciągu najbliższego miesiąca, czyli do końca lutego, uda nam się zaszczepić nauczycieli i przejdziemy do dalszych grup z etapu 1c, czyli funkcjonariuszy policji, służb mundurowych, prokuratorów, wszystkich tych grup, które są w etapie 1c wymienione

- powiedział Dworczyk.

Minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek doprecyzował, że każdy nauczyciel, który chce się zaszczepić, może zgłosić się do dyrektora swojej szkoły.

A dyrektorzy - jak kontynuował - korzystając z Systemu Informacji Oświatowej będą mogli "jednym kliknięciem" zgłosić i zarejestrować nauczyciela do szczepienia.

- A następnie przez tych samych dyrektorów placówek oświatowych będzie komunikat dla nauczycieli, kiedy i gdzie mają się zgłosić już do szczepienia

 - mówił Czarnek.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, Czarnek dodał, że pozostali pracownicy szkół - m.in. woźni czy obsługa kuchni - będą szczepieni w dalszej kolejności. 

Minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg, zaznaczyła, że od 8 lutego na szczepienia mogą zapisywać się również opiekunowie w żłobkach, klubach dziecięcych oraz pracujący w pieczy zastępczej. 

 

Źródło: niezalezna.pl

#AstraZeneca #nauczyciele #szczepienie

albicla.com@Michał Dzierżak
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo