Platforma nadal nie ma stanowiska ws. aborcji? „Jesteśmy blisko podjęcia decyzji". A temat dominuje od miesięcy...

W tym tygodniu ogłoszono, że w najbliższych dniach Platforma Obywatelska przedstawi cały program polityczny. Czy rzeczywiście się tak stanie? Według słów Roberta Kropiwnickiego, niekoniecznie. Nie ma jeszcze decyzji w kwestii aborcji, w tym temacie cały czas toczy się dyskusja. Nad deklaracją ideową Platformy też jeszcze pracują…

Na początku tygodnia Marcin Kierwiński podał, że „w ciągu kilku najbliższych dni na pewno zobaczycie państwo prezentację pomysłu, całego programu politycznego Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej”. Już w sobotę partia ma przedstawić plan polityczny dla opozycji.

Michał Rachoń przywołał wczorajszą wypowiedź prof. Magdaleny Środy. Była pytana w Radiu Zet kiedy zaczyna się życie człowieka. Odpowiedziała:

„Nie ma czegoś takiego, wie pai. Nie możemy na ten temat rozmawiać na moim na moim seminarium filozoficznym. Tak naprawdę każdy kto jest naukowcem, lekarz najpewniej albo biolog powie, w którym momencie następują jakie etapy rozwoju zapłodnionych komórek.”

W sobotę PO będzie ogłaszać swój nowy program. Czy partia będzie odnosić się do kwestii związanej z przepisami dotyczącymi aborcji? Czy pogląd, który przedstawiła prof. Środa będzie miał jakieś odwzorowanie w programie Platformy? – pytał redaktor.

W naszym klubie i Platformie toczy się dyskusja na ten temat, właściwie od października. Wiemy, że ten kompromis, który był zawarty prawie 30 lat temu się rozsypał. Dziś trzeba wymyślić do na nowo, trzeba zawrzeć nową umowę społeczną, w której to kobiety muszą w dużej mierze określić warunki tej umowy i podjęcia decyzji. Myślę, że jesteśmy już bardzo blisko w Platformie do podjęcia decyzji, którą czy zarząd krajowy, czy rada krajowa Platformy Obywatelskiej będzie mogła ogłosić, że to będzie nasze stanowisko

– powiedział polityk PO.

Nie ma decyzji ws. aborcji

PO w tę sobotę ma przedstawić program, a „platforma jest bardzo blisko podjęcia decyzji”?

„Skoro w sobotę te rzeczy mają być ogłoszone, jutro jest piątek rozumiem, że trzeba przygotować technicznie jakieś dokumenty, sale, być może prezentacje, a w sobotę ma być to ogłoszone. Czy na pewno zdążycie do soboty z podjęciem ostatecznej decyzji? – dopytywał Rachoń.

Nikt nie powiedział, że to w sobotę będzie ogłaszane

– powiedział Kropiwnicki.

Jednak media piszą o tym szeroko. „Rzeczpospolita” podaje, że Platforma Obywatelska chce wyjść z cienia. „Sobota ma być ważnym dniem dla formacji i całej Koalicji Obywatelskiej. Zamierzają przedstawić nowy plan polityczny dla opozycji, nową inicjatywę” – czytamy.

Wiadomo dużo, ale trzeba cierpliwie poczekać. Czekamy tyle miesięcy, że warto ten tydzień czy dwa jeszcze poczekać. W tej kadencji parlamentu i tak nie jesteśmy w stanie zrobić nowej ustawy, jesteśmy w mniejszości. Ta propozycja będzie położona niedługo na stole, nie wiem czy to będzie w tę sobotę, myślę, że jeszcze nie. Jest jeszcze chwila czasu, ważne, żeby to było dobrze skonsultowane i przemyślane stanowisko. Pracują nad tym panie z klubu parlamentarnego, posłanki, senatorki, jest dużo ludzi w to zaangażowanych, by było to dobrze opracowane stanowisko. Wiemy, że dziś nie ma powrotu do tego kompromisu. Dziś trzeba to wymyślić na nowo

– podał.

Temat aborcji dominuje od października. Platforma właśnie uzgadnia swoje stanowisko, ale nie przedstawi go w sobotę, gdy będzie ogłaszała swój program polityczny. Czego jeszcze nie usłyszymy w sobotę? Okazuje się, że partia nie ma jeszcze deklaracji ideowej.

Tu będą konkretne propozycje programowe – podał Kropiwnicki.

Pracują nad deklaracją ideową

Najpierw będzie program, a deklaracja ideowa – czyli coś, co jest na wyższym poziomie ogólności dopiero później? – pytał redaktor.

Deklaracja ideowa jest w trakcie opracowywania, korygujemy ją bo mamy deklarację, tylko ona jest sprzed wielu lat. Uważamy, że trzeba ją odświeżyć, wznieść nowe hasła, których do tej pory nie było

– dodał.

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Jedziemy #Robert Kropiwnicki #deklaracja ideowa #Platforma Obywatelska

albicla.com@ Michał Gradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo