Eksperci o nowych wariantach Covid w USA

Uniwersytet Johnsa Hopkinsa (UJH) w Baltimore poinformował w środę w nocy, że w ciągu ostatniej doby zarejestrowano w USA 3389 ofiar śmiertelnych Covid-19. Obecność koronawirusa potwierdzono u 110 679 kolejnych osób. Eksperci ostrzegają przed nowymi wariantami koronawirusa.

Zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Amerykańska uczelnia szacuje, że od wybuchu epidemii w Stanach Zjednoczonych odnotowano łącznie 26 mln 554 204 przypadki zakażenia wirusem. Liczba ofiar śmiertelnych sięga 450 680.

Około 70 do 85 proc. populacji USA powinno zostać w pełni zaszczepione przeciwko Covid-19, zanim kraj zacznie powracać do normalności - powiedział cytowany przez CNN główny doradca medyczny prezydenta Joe Bidena dr Anthony Fauci.

Fauci ma nadzieję, że USA osiągną tak wysoki poziom szczepień między końcem lata a początkiem jesieni. Dodał jednak, że jest w tym jednak jedno „ale” polegające na tym, że „musimy zająć się wariantami koronawirusa”.

Zgodnie z danymi Amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) dotychczas, mniej niż 2 proc. Amerykanów (około 6,4 miliona ludzi) otrzymało obie dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi.

W całych Stanach Zjednoczonych podano prawie 34 miliony dawek szczepionki Covid-19, a ponad 27 milionów ludzi otrzymało co najmniej jedną dawkę – nieco ponad 8 proc. populacji.

Nowe mutacje wirusa

Jak podkreśla CNN eksperci zaalarmowali o nowych wariantach Covid-19 wykrytych w Ameryce. Ostrzegli, że kraj ściga się z czasem aby zaszczepić jak najwięcej ludzi, zanim nowe warianty rozprzestrzenią się tak dalece, że prawdopodobnie wywołają kolejny przypływ infekcji.

Ekspert chorób zakaźnych, dr Michael Osterholm, powiedział na początku tego tygodnia, że gwałtowny wzrost wywołany przez szczep B.1.1.7, wykryty po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii, pojawi się prawdopodobnie w ciągu następnych 6 do 14 tygodni.

„Istnieją również obawy co do tego, jak skutecznie zadziała szczepionka wobec wariantów Covid. Badania sugerują, że wariant z Republiki Południowej Afryki może stanowić problem dla szczepionek. Nowy raport z tego tygodnia stwierdza, że mutacja wykryta w próbkach szczepu B.1.1.7, może także wpłynąć na szczepionki”

– zauważył Fauci.

Zdaniem doradcy Bidena najlepszą rzeczą, jaką Amerykanie mogą teraz zrobić, to zapobiegać dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa i mutacjom.

„Jedynym sposobem, w jaki wirus mutuje (jest) jego zdolność replikowania. Jeśli zatem zaszczepisz ludzi, podwoisz środki ochrony zdrowia publicznego i utrzymasz niski poziom dynamiki wirusa, nie będzie łatwej ewolucji w mutacje” – wyjaśnił Fauci dodając, że ludzie naprawdę muszą to zrozumieć.

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#USA #koronawirus

albicla.com@michalgradus
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo