Senator PO: realne bezrobocie to 20 proc.

Jacek Liziniewicz

Dziennikarz „Gazety Polskiej” oraz „Gazety Polskiej Codziennie”. W \"GP\" kieruje działem dotyczącym tematyki środowiska.

Kontakt z autorem

  

W najważniejszych gałęziach gospodarki, takich jak transport, przemysł chemiczny i budownictwo, szykują się masowe zwolnienia pracowników. Według szacunków pracę może stracić kilkaset tysięcy ludzi. – Może być za późno, żeby walczyć z bezrobociem – mówi „Gazecie Polskiej Codziennie” Jan Rulewski, senator PO.

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia w grudniu 2012 r. wyniosła 13,4 proc., a liczba bezrobotnych wzrosła w stosunku do listopada o 0,5 proc. – Na dane o bezrobociu patrzę z wielką trwogą. Przez kilka ostatnich lat tłumaczono nam, że Polska przechodzi przez kryzys łagodnie i że jesteśmy zieloną wyspą. Ten mit pękł jak bańka mydlana. Dzisiaj rząd nie robi nic, aby walczyć o miejsca pracy. Przykładem, jak dbać o miejsca pracy, może być Francja, której władze nie wahają się interweniować, gdy ktoś zwalnia pracowników – mówi poseł PiS, były przewodniczący NSZZ „Solidarność” Janusz Śniadek.

Co ciekawe, wtóruje mu senator Jan Rulewski z Platformy Obywatelskiej. W krajach zachodnich działania zapobiegające bezrobociu zaczyna się podejmować, gdy przekracza ono 5 proc., a gdy przekracza 10 proc., zapala się czerwone światło. Bezrobocie na poziomie 15 czy 17 proc. to już jest rewolucja. Dziś jesteśmy spóźnieni i trudno będzie teraz rozwiązać ten problem – mówi „Codziennej” Jan Rulewski.

Senator wskazuje również na fakt, że bezrobocie w Polsce jest niedoszacowane.Według niektórych ekspertów poziom bezrobocia to 15 proc. plus. Ten plus jest bardzo duży. Realne bezrobocie wynosi więc 20 proc. Niedoszacowano trzech zasadniczych grup. Po pierwsze nadwyżki siły roboczej na wsiach, czyli ok. 1 mln osób. Po drugie 500–800 tys. osób na nietrafionych studiach, którzy zaraz zasilą armię bezrobotnych. Po trzecie emigracja zarobkowa. Uwzględniając te trzy grupy, realne bezrobocie jest dużo większe niż podawane oficjalnie – mówi Jan Rulewski. Zdaniem senatora w Polsce potrzebny jest zwrot w działaniach państwa porównywalny z utworzeniem Centralnego Okręgu Przemysłowego w 1935 r.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie


Wczytuję komentarze...

Premier Morawiecki poinformował o odwołaniu wizyty Jacka Czaputowicza w Izraelu

/ tvp.info/screenshot

  

Mateusz Morawiecki poinformował, że polski minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz nie weźmie udziału w szczycie Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu. - Jestem w stałym kontakcie z naszymi partnerami z Grupy Wyszehradzkiej, oni rozumieją ten nasz krok - powiedział premier.

Szef rządu ponownie potępił skandaliczne słowa ministra spraw zagranicznych Izraela, zarzucające Polakom "genetyczny antysemityzm".

Mateusz Morawiecki podkreślił, że Polska była największą ofiarą drugiej wojny światowej.

Dla nas ta część historii jest fundamentalna i dlatego nie godzimy się na takie rasistowskie sformułowania. Honoru Polaków będziemy bronić na całym świecie

- powiedział premier.

Jestem w stałym kontakcie z naszymi partnerami z Grupy Wyszehradzkiej, oni rozumieją ten nasz krok

- dodał szef polskiego rządu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl