Posłowie PO zapowiadają ponowne złożenie projektu ustawy o związkach partnerskich. Swoje projekty zgłosi też SLD i Ruch Palikota.

Platforma Obywatelska mimo porażki w Sejmie nie poddaje się w wysiłkach i chce powrócić do projektu ustawy o związkach partnerskich. Na głosowaniu w piątek Sejm odrzucił wszystkie trzy projekty ustaw dotyczących związków partnerskich, zarówno ten złożony przez PO, jak i dwa autorstwa Ruchu Palikota i SLD. Za ich odrzuceniem opowiedzieli się posłowie PiS, SP, PSL i część posłów Platformy. Natychmiast po zakończeniu głosowania wszystkie trzy kluby zapowiedziały, że w sprawie związków partnerskich nie zamierzają składać broni.

Artur Dunin z Platformy Obywatelskiej stwierdził, że „trzeba kuć żelazo póki gorące” i zapowiedział, że już w przyszłym tygodniu będzie chciał rozmawiać z kierownictwem klubu PO na temat ponownego złożenia projektu ustawy o umowie związku partnerskiego.

Polityk PO zapowiedział nawet, że jest gotowy zmienić pewne zapisy swej propozycji, gdyby gwarantowało to przychylność sceptycznie nastawionych do inicjatywy posłów Platformy. Z kolei własny projekt jeszcze w tym tygodniu chce złożyć SLD.

- W najbliższych godzinach mamy zamiar złożyć nowy projekt ustawy o związkach partnerskich. Trzymamy za słowo premiera, który mówił, że chce, by Sejm pracował nad tymi rozwiązaniami; liczymy, że Donald Tusk skruszy jakoś ten beton w Platformie i przekona swoje koleżanki i kolegów, by poparli rozwiązania w sprawie związków partnerskich - zapowiedział rzecznik SLD Dariusz Joński.