Blinken: USA rozważą nowe sankcje na Rosję i Koreę Północną

Stany Zjednoczone rozważą nowe sankcje oraz inne retorsje wobec Rosji i Korei Północnej - zapowiedział w wyemitowanym dziś wywiadzie dla sieci NBC News sekretarz stanu USA Antony Blinken. Dodał, że nowy amerykański rząd analizuje obecnie sytuację za granicą, w tym w Rosji.

zdjęcie ilustracyjne
pixabay.com

Nowa amerykańska administracja prowadzi przegląd polityki zagranicznej, ocenia też obecną sytuację i takie wydarzenia, jak aresztowanie w Rosji opozycjonisty Aleksieja Nawalnego i represje wobec broniących go demonstrantów, a także domniemane nagrody wypłacane przez Moskwę za zabijanie żołnierzy USA w Afganistanie, ingerencję Rosji w wybory prezydenckie w USA w 2020 roku i ataki hakerskie na informatyczne systemy instytucji federalnych - wyjaśnił Blinken.

Nie zapowiedział nałożenia konkretnych sankcji na Moskwę, ale podkreślił, że jest "głęboko wstrząśnięty" brutalnym tłumieniem protestów w Rosji.

Stany Zjednoczone potępiają uporczywe stosowanie przez Rosję brutalnej taktyki wobec pokojowych demonstrantów i dziennikarzy drugi tydzień z rzędu. Ponawiamy nasze wezwanie do Rosji do uwolnienia zatrzymanych za korzystanie z praw człowieka, w tym Aleksieja Nawalnego

- zaapelował szef amerykańskiej dyplomacji.

Blinken wypowiadał się po masowych demonstracjach w Rosji, które zostały brutalnie stłumione. Policja zatrzymała w niedzielę ponad 5 tys. protestujących - poinformował monitorujący zatrzymania w Rosji portal OWD-Info. 

 

 


Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Tony Blinken #USA #Stany Zjednoczone #Rosja #Korea Północna

albicla.com@MateuszTomaszewski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo