Władze Francji mówią o dużym prawdopodobieństwie wprowadzenia tzw. hybrydowego lockdownu z uwagi na rosnąca presję epidemiczną na służbę zdrowia. W ciągu ostatniej doby koronawirusem zaraziło się w tym kraju 23 700 osób, a zmarło w szpitalach 348, u których zdiagnozowano Covid-19.

Rzecznik rządu Gabriel Attal poinformował dziś wieczorem o „kolejnych dodatkowych środkach”, które będą wprowadzane w najbliższych dniach po przegłosowaniu ich przez parlament. Niewykluczone jest wydłużenie zimowych ferii szkolnych standardowo trwających przez dwa tygodnie. Oficjalny plan wprowadzania kolejnych obostrzeń nie jest jednak jeszcze znany.

Od początku pandemii koronawirusem zaraziło się we Francji 3 130 629 osób, a na Covid-19 zmarło 74 800 - podała w czwartek Agencja Zdrowia publicznego (SPF). Odsetek dodatnich testów wynosi 7,1 proc. Ministerstwo zdrowia podało, że zaszczepiono do tej pory 1 349 517 osób.

Dziś poinformowano, że pierwsze szczepienia nie będą wykonywane w szpitalach w Ile-de-France oraz Hauts-de-France od 2 lutego do marca z uwagi na opóźnienia w dostawach szczepionek przez producentów. Podawana będzie tam jedynie druga dawka szczepionki osobom już raz zaszczepionym.