Izraelski minister przestrzega: Kobiety w pierwszym trymestrze ciąży nie powinny być szczepione

Kobiety będące w pierwszym trymestrze ciąży nie powinny być szczepione przeciwko COVID-19 - takie zalecenia przedstawia izraelski minister zdrowia. Celem jest wyeliminowanie jakichkolwiek ewentualnych związków między szczepionką a wadami wrodzonymi dziecka lub poronieniami.

By U.S. Secretary of Defense - https://www.flickr.com/photos/secdef/50744965127/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=97927575

Ministerstwo podkreśla, że zgodnie z wszelkimi dostępnymi danymi szczepionka jest bezpieczna dla wszystkich kobiet w ciąży i zaleca, by podawać szczepionkę kobietom w drugim i trzecim trymestrze ciąży, podobnie jak matkom karmiącym. Podobnie rzecz ma się z kobietami, które planują zajść w ciążę lub przechodzą leczenie niepłodności.

Ponadto kobiety, które otrzymały pierwszą dawkę, a następnie odkryły, że są w ciąży, powinny według ministerstwa otrzymać drugą dawkę w terminie, czyli trzy tygodnie później.

Zalecenie szczepienia przeciwko Covid-19 dla ciężarnych dotyczy w szczególności tych kobiet, które są w grupach ryzyka ze względu na wykonywany zawód lub choroby towarzyszące, m.in. otyłość, cukrzycę, nadciśnienie.

Izrael jest jednym z niewielu krajów, w którym rekomenduje się szczepienie ciężarnych. Do tej pory ani Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), ani producent używanej w tym kraju szczepionki firma Pfizer nie zalecały szczepienia kobiet w ciąży, ponieważ badania kliniczne nie objęły tej części populacji.

Do niedawna bardzo niewiele ciężarnych w Izraelu zachorowało poważnie na Covid-19, lecz zmieniło się to podczas ostatniej, trzeciej fali pandemii, w której wiele zakażeń wywołanych zostało przez brytyjski wariant koronawirusa. Lokalni lekarze zwracają uwagę, że ryzyko wystąpienia poważnych objawów przy zakażeniu jest większe u kobiet w ciąży i często oznacza przyspieszony poród, który jest niebezpieczny dla dziecka.

 

Źródło: niezalezna.pl, pap

#szczepionki #kobiet w ciąży #ciąża

md
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo