"Dalej musimy przede wszystkich przestrzegać tych restrykcji. Tych obostrzeń, które są wprowadzone, bo one są przemyślane, w trosce o życie i zdrowie Polaków"

- podkreśliła Maląg.

Równocześnie zaapelowała do seniorów, by pozostali w domach. Dodała, że rząd zapewnia pomoc osobom najstarszym. Mogą one prosić o nią, dzwoniąc na infolinię 22 505 11 11. Wolontariusze z Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów pomogą np. w codziennych zakupach, wyprowadzeniu psa.

"Infolinia 22 505 11 11 jest do państwa dyspozycja. Jeśli jest potrzeba wsparcia, po drugiej stronie jest korpus ludzi dobrej woli, zorganizowane wsparcie przez rząd. Przypomnę, że w sumie na ten program przeznaczyliśmy 150 mln zł po to, przede wszystkim, by pomagać Polakom"

- stwierdziła.

Minister przypomniała też, że w tym roku do seniorów trafi ponad 35 mld zł. Na tę kwotę składają się środki pochodzące z waloryzacji rent i emerytur, wypłacanej po raz trzeci 13. emerytury oraz jednorazowego świadczenia - 14. emerytury.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w czwartek, że od najbliższego poniedziałku - 1 lutego - przywrócony zostanie handel w galeriach handlowych, zniesione zaś będą godziny dla seniorów, otwarte zostaną też muzea i galerie sztuki. Wszystko przy zachowaniu reżimu sanitarnego. W szkolnictwie utrzymany zostanie obecny stan, czyli stacjonarnie uczyć się będą jedynie najmłodsi uczniowie z klas I-III szkoły podstawowej. Decyzje dotyczące ewentualnego znoszenia restrykcji w kolejnych obszarach gospodarki podejmowane będą - jak zapowiedział szef resortu zdrowia - w połowie lutego.