O tym, że jeszcze dziś mają zostać przedstawione informacje na temat zasad bezpieczeństwa epidemicznego, które będą obowiązywały od 1 lutego poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Od 28 grudnia ub.r., początkowo do 17 stycznia 2021 r., zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa - m.in. zamknięcie hoteli, ograniczenie w działaniu galerii handlowych i stoków narciarskich. Obostrzenia zostały później przedłużone do 30 stycznia.

Jak będzie wyglądało luzowanie obostrzeń?

Z naszych ustaleń wynika, że jedną z decyzji ogłoszonych na dzisiejszej konferencji prasowej będzie ponowne otwarcie galerii handlowych. Jak twierdzi nasz informator będzie w nich obowiązywał reżim sanitarny.

Na konieczność dalszego egzekwowania reżimu sanitarnego w przypadku luzowania obostrzeń zwracał także uwagę Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski.

W przypadku otwarcia kolejnych branż gospodarki, należy zrobić to w bardzo wysokim reżimie sanitarnym, który będzie bardzo ściśle egzekwowany.
- tłumaczy dr Michał Sutkowski. 

Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych dr Michał Sutkowski wskazał, że pierwszymi miejscami, o których otwarciu można by pomyśleć, są właśnie galerie handlowe.

Ekspert przestrzega jednak, że otwieranie kolejnych branż gospodarki powinno odbywać się „z bardzo dużym umiarem”. Doktor Sutkowski ostrzega, że jest duże rozluźnienie jeśli chodzi o "obyczaje pandemiczne".

Mamy nowe potwierdzone i niepotwierdzone liczne przypadki nowych odmian koronawirusa. Mamy dzieci klas I-III w szkołach, mamy zapowiedź otwierania niektórych branż, co można nazwać rozluźnieniem, ja nazywam otwieraniem branż w reżimie sanitarnym. Zdecydowanie reżim sanitarny w galerii handlowej bardziej można utrzymać, niż w szkołach
- zwrócił uwagę. 

Dodał, że w przypadku ich otwierania reżim powinien być bardzo wysoki i bardzo ściśle egzekwowany.

Powrót do szkół?

W ubiegłym tygodniu w poniedziałek po feriach zimowych uczniowie klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych wrócili do nauki stacjonarnej. Uczniowie z klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, tak jak przed feriami, kontynuują naukę zdalną.
Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski na razie nie będzie rekomendował dalszego otwierania szkół. Poinformował, że w drugim tygodniu lutego będą powtórzone badania przesiewowe nauczycieli i po ich zakończeniu pojawią się kolejne rekomendacje resortu w sprawie szkół.