Podczas prezentacji portugalskojęzycznej i międzynarodowej wersji hymnu władze komitetu organizacyjnego ŚDM wyjaśniły, że środowe wydarzenie przypada dokładnie w drugą rocznicę zakończenia ostatniej edycji tej imprezy. Odbyła się ona w Panamie.

Autorami zwycięskiej pieśni, która została wybrana spośród kilkuset innych utworów, są ksiądz Joao Paulo Vaz oraz muzyk Pedro Ferreira. Hymn zatytułowany "W powietrzu czuć pośpiech" (port. "Ha Pressa no Ar") nawiązuje do hasła najbliższej edycji ŚDM “Maryja wstała i poszła z pośpiechem”.

Większość zdjęć do wideoklipu towarzyszącego hymnowi kręconych było w lizbońskich dzielnicach Alfama i Belem, a także w pobliżu mostu im. Vasco da Gamy, w sąsiedztwie którego odbędzie się najbliższa edycja ŚDM.

Zapoczątkowane w latach 80. XX w. z inicjatywy św. Jana Pawła II ŚDM odbywają się co kilka lat w różnych częściach świata. Przez kilka dni młodzież z całego globu spędza tam czas na wspólnej modlitwie i rozmowach. W wydarzeniu tym bierze również udział papież oraz biskupi.