Od poniedziałku ruszyły w Polsce szczepienia populacyjne przeciw COVID-19. Po tzw. grupie zero, w której byli m.in. medycy, dawkę szczepionki otrzymują teraz seniorzy, na początek ci, którzy skończyli 70 lat. Seniorzy, którzy nie są mobilni i mogą mieć trudności z dotarciem do punktu szczepień, mogą zgłaszać w gminie potrzebę transportu. Samorządy, które przy finansowym wsparciu rządu organizują transport, uruchomiły w tym celu specjalne infolinie.

Akcję w całym kraju wspierają Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicze Straże Pożarne. Jak poinformował mł. bryg. Batorski, w środę strażacy w różnych miejscach w kraju do punktów szczepień dowieźli 202 osoby. Dzień wcześniej pomogli 176 osobom.

Rzecznik KG PSP tłumaczył, że transport do punktu szczepień organizują gminy i w poszczególnych przypadkach zwracają się do miejscowego komendanta miejskiego lub powiatowego, który dysponuje strażaków państwowych lub ochotników. Po umówieniu się z pacjentem strażacy zawożą go na szczepienie.

Zgodnie z ustaleniami ze stroną samorządową rząd dofinansowuje gminom transport dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym, dla seniorów, mających problemy z dotarciem do punktów szczepień na terenach gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców, a także dla osób powyżej 70. roku życia, mających trudności w samodzielnym dotarciu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców.